"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2018.06.14.

Ezért ne hagyd soha egyedül a gyereket egy parkoló autóban

Minden nyáron tragédiákhoz vezet, ha a szülõk pár percre a parkoló autóban hagyják a gyereküket. Egy álló autóban percek alatt elképesztõen magasra nõhet a hõmérséklet, ez pedig súlyos, akár halálos hõsokkba torkollhat.

A kisgyerekeket akkor is ki kell venni az autóból megálláskor, ha alszanak – a lezárt autóban ugyanis súlyos akár végzetes hősokkot kaphatnak, és ehhez mindössze pár perc is elég. Nemrég Szlovákiában vesztette életét egy kisgyermek a parkoló autóban.

Egy új kutatás szerint a napon, de akár még az árnyékban parkoló autókban is rövid idő alatt 46-70 fokra nőhet a hőmérséklet. Amerikai kutatók megvizsgálták, hogy az autó különböző részein milyen forróság uralkodik, és arra jutottak, hogy akár 70 Celsius-fok is lehet odabent amelyen akár már a tojás is megfő. De még akkor is 45 fok fölé megy a hőmérséklet, ha az árnyékban parkolunk.

A 26 fokos kinti hőmérséklet esetén az autóban hamar 45 fok lehet, ennél komolyabb nyári melegben pedig akár 55-70 fokosra is nőhet az autó belső hőmérséklete. A kutatók egy meleg, arizonai napon parkoltak különféle autókkal (a kisebb kocsiktól az egyterűig) árnyékban és napon a nap különböző szakaszában, és arra jutottak, hogy akár pár perc is veszélyes lehet a parkoló autóban. Egy óra alatt a világos színű autók belsejében is 46 Celsius-fokra emelkedett a hőmérséklet, a műszerfal pedig égető, 70 fokos hőmérsékletet ért el.

A gyerekekre ez különösen veszélyes, mivel a testhőmérsékletük hamar káros magasságokba emelkedhet. Akár 3-5-ször gyorsabban is felforrósodhat a testük, mint a felnőtteké. A 42 fok feletti testhőmérséklet pedig akár végzetes is lehet számukra.

A hőguta és a hősokk akkor következik be, amikor az ember testének a hőmérséklete túlságosan magasra emelkedik, és a természetes hőszabályozás felborul. Ilyenkor szédülés, zavartság, görcsök eszméletvesztés léphet fel, majd extrém esetben a beteg nem éli túl az esetet. A nyitva hagyott ablak sem elegendő ahhoz, hogy ne legyen túl meleg a kocsiban. A gyerekek ráadásul gyerekülésben ülnek, ami tovább nehezíti a szellőzést. De a bezárt autó nemcsak a gyerekekre, hanem az állatokra is veszélyes, így kutyát, macskát, vagy bármilyen más állatot sem tanácsos pár percre sem egyedül hagyni az autóban. Ha pedig túlmelegedett valaki a környezetünkben, azonnal hívjunk mentőt, amíg pedig megérkezik a segítség, addig is vigyük a beteget árnyékba, távolítsuk el a ruháit, és igyekezzünk hideg vizes borogatással, locsolással csökkenteni a testhőmérsékletét.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek