tóth gabi
A jó alvás az egészség egyik legfontosabb pillére, mégis kevés embernek van része elegendõ pihenésben. De vajon milyen hibák gátolnak meg benne? Megmutatjuk a 9 legsúlyosabbat.
Ahányszor visszaalszol, annyiszor kezdesz új alvásciklusba, amely pár perc múlva újra félbeszakad majd. Így szinte biztos, hogy fáradtan kelsz fel.
Nem kell vacognod az ágyban, de a túl meleg hálószoba sem segíti az alvást. A kutatók szerint legjobb a 18 és 20 Celsius-fok közötti hőmérséklet. Jó, ha nyitva hagyod a hálószoba ajtaját, mivel így sokkal jobban szellőzik a helyiség.
A telített zsírokban és cukorban gazdag ételek gátolják a mély alvást, és ha ilyeneket eszel lefekvés előtt, többször fel is ébredsz. A fűszeres ételek ráadásul sokszor váltanak ki refluxot, különösen, ha evés után azonnal lefekszel.
Ha lefekvés előtt túl sokat eszel, akkor is rosszul alszol, a legjobb, ha elalvás előtt három órával már nem eszel. Ha mégis nagyon éhes vagy, valamilyen nagyon könnyű ételt válassz.
Egy kis pohár vörösbor még nem árt meg, de kettőnél több már beavatkozik az alvásciklusodba. Lehet, hogy könnyebben elalszol tőle, de nem tudsz mély álomba merülni.
Bár a szervezetednek a lehető legtöbb vízre van szüksége, ne várj estig a belső hidratálással. Ha ugyanis közvetlenül lefekvés előtt iszol, az éjszaka közepén jó eséllyel felébredsz, mert ki kell menned a vécére.
Egyes estéken már tízkor lefekszel, máskor pedig még egykor sem. Nehéz mindig egyforma időben lefeküdni, de a jó alvás szempontjából létfontosságú – az alvás ugyanis nem olyan mint a bankbetét, nem lehet visszapótolni a kihagyott órákat.
A képernyő kék fénye jelentősen rontja az alvás minőségét, mivel csökkenti a pihentető alvást segítő melatonin termelését. Lehetőleg egy órával lefekvés előtt kapcsold ki a kütyüket, és tedd őket messze az ágyadtól.
A forró zuhany sajnos ellened dolgozik, mivel a mély alváshoz épp csökkennie kell a testhőmérsékletednek. Zuhanyozz inkább két órával lefekvés előtt, és akkor is inkább langyos vízzel.