tóth gabi
Azt hitted, hogy aki depressziós, az egész nap szomorú? Nem ez az egyetlen tünete ennek a veszélyes állapotnak: tested minden esetben üzen, figyeld a jeleket!
A depresszió nem egyenlő a rossz hangulattal, az örömre való képtelenséggel – bár az tény, hogy ezek is a tünetei közé tartoznak. Ám olyan fizikai problémák is utalhatnak rá, amelyeket könnyen valamilyen betegség tüneteinek hihetsz.
Persze az orvosi kivizsgálás ilyenkor sem maradhat el, de ha nem találják a problémáid okát, kezdj el gyanakodni, hogy a lelkedben van a gond. És feltétlenül kérj segítséget szakértő pszichológustól, pszichiátertől.
Ha előző nap keményen edzettél, akkor tudod, mitől fájnak az izmaid. Ha viszont megmagyarázhatatlan fájdalmat érzel valahol a testedben (például fáj a hátad, egyes izmaid, vagy fellángolnak a krónikus fájdalmaid), akkor lehet, hogy a depresszió az alapprobléma: a boldog embernek ugyanis a fájdalomérzékelése is más, mint a depressziósnak.
A depresszió az étvágyat szabályozó hormonokra is hatással van: sok depresszióval élő ember túl sokat vagy túl keveset eszik. Az alvásproblémák fokozzák a gondot, mivel a kialvatlanság is beleavatkozhat ugyanezeknek a hormonoknak a működésébe.
Bár a depressziós emberek gyakran kimerültek és energiahiányosak, sokszor alvászavarokkal is küzdenek. Előfordulhat, hogy hajnalban felébrednek, és nem tudnak visszaaludni. Az alváshiány pedig rossz hatással van a hangulatra és a koncentrálási képességre, így egyre rosszabb lesz a helyzet.
Ha pattanásokkal reagálsz a stresszre, akkor már tudod, mit tesznek a stresszhormonok a bőrrel. A depresszió összefügg a kortizol stresszhormon magasabb szintjével, ez pedig képes rontani az ekcéma, a pikkelysömör vagy a pattanásos bőr állapotán.
A hányinger, a gyomorégés, a székrekedés és a hasmenés mind kapcsolatban állhatnak a depresszióval és a szorongással. A gyomor és a bélrendszer ugyanis nagyon érzékenyen reagál a hangulatváltozásokra.
A depresszió a fogak egészségére is rányomhatja a bélyegét – a depressziós ember ugyanis még az olyan egyszerű napi feladatokat is nehezebben végzi el, amilyen a fogmosás.
A migrénről sem tudjuk, hogy a depresszió következménye vagy inkább az oka. A fejfájás persze súlyos orvosi problémák következménye is lehet, így a kivizsgálást nem szabad elhanyagolni, de a depresszió is lehet az egyik ok.