kulcsár edina
A brit királyi család nemrég jelentette be a cambridge-i hercegné harmadik várandósságának hírét, ám egyúttal azt is megtudhattuk, hogy a várandós Katalin nincs jól. A hercegné ugyanis, ahogy elõzõ két babavárása során, úgy most is a terhességi rosszullét súlyos formájával, az úgynevezett hyperemesis gravidarummal küzd. De vajon mi ez pontosan?
A felmérések szerint körülbelül minden századik várandós nőnél alakul ki súlyos rosszullét és hányás. Ráadásul, a normálisnak tekinthető reggeli rosszullétekkel ellentétben ez a nap folyamán sem múlik el, nagyon sok vészes terhességi hányásban szenvedő nő felkelni sem tud, és képtelen bármilyen ételt vagy italt magában tartani – de még az enyhébb esetekre is jellemző a napi többszöri rosszullét, hányás. A fiatal, első gyermekükkel várandós, illetve az ikreket váró anyák gyakrabban szenvednek tőle az átlagnál.
Ha nem kezelik, ez a helyzet mind az anyára, mind a babára veszélyes lehet. A kiszáradás ugyanis a magzatvíz mennyiségét is csökkentheti. Az is hátrányos, ha az anya fogyni kezd (ilyenkor akár a kiinduló testsúlya 10 százalékát is leadhatja), és ez a súlyvesztés akár a második trimeszterig is kitart. Ilyenkor a vérben és a vizeletben több méreganyag halmozódik fel. Épp ezért időnként kórházi kezelésre is szükség lehet a folyadék, a vitaminok és ásványi anyagok hiányának pótlására, valamint az elektrolit-háztartás rendezésére.
Amíg az infúziós folyadékpótlás nem létezett, ez a jelenség volt a terhesség alatti anyai halálozás legfőbb oka. Ritka esetben az anya magas pulzusszáma akár vetéléshez, a túlzott hányás pedig koraszüléshez, illetve a baba kis születési súlyához vezethet, ami szintén veszélyes lehet. A vészes terhességi hányás jelenségére még nem sikerült az orvosoknak magyarázatot találni, bár egyes elméletek szerint a HCG nevű terhességi hormon magas szintje lehet a kiváltó oka - ezt támasztja alá az is, hogy ikerterhesség esetén, amikor a hormon szintje különösen magas, gyakrabban fordul elő ez az állapot.