
kulcsár edina
Szinte mindenki lecövekel esténként a számítógép vagy az okostelefon mellé: csak rá akarsz nézni a közösségi oldalakra, mielõtt lefeküdnél, de mire észbe kapsz, már a sokadik oldalt pörgeted végig, az alvásidõd rovására. Eláruljuk, mi történik, ha este kilenckor lekapcsolódsz a hálózatokról.
Több kutatás is igazolja, hogy az esti képernyőzés rosszat tesz az alvásnak, mivel a képernyők által kibocsátott kék fény megzavarja az alvás kémiáját. Belezavar az álmosságot okozó melatonin hormon termelésébe, megterheli a szemet, és megzavarja a test belső óráját.
Mindez pedig rányomja a bélyegét a következő napi teljesítményedre, lelassítja az anyagcserédet, gyengíti az immunrendszeredet, és növeli az életedben a stresszt, valamint az esélyt a szorongásra és a depresszióra.
De vajon mi történik, ha elhatározod, hogy csak este kilencig nézed a képernyőt, utána viszont visszatérsz az internet előtti világba?
Ha lefekvés előtt legalább másfél-két órával mindent kikapcsolsz, és utána már csak fürdéssel és egy jó könyvvel lazítasz, hamarosan tapasztalhatod, hogy könnyebben, és többet alszol: már nincs, ami éjfélig fenntartson, hacsak nem találsz egy olyan könyvet, amit nem tudsz letenni.
Ha kialszod magad, és este nem totál kimerülten esel az ágyba, másnap frissebben, kipihentebben ébredsz.
Ha a hétvégi buliban nem azzal vagy elfoglalva, hogy képeket posztolj, jobban tudsz figyelni a beszélgetésekre, ráadásul nem érzed magad folyamatos információs hangzavarban.
Este sokszor már csak üres időtöltésként lapozgatunk a közösségi oldalakon – ha ez megszűnik, felszabadul egy csomó időd, amit könyvekkel, zenével, meditációval tölthetsz.