kulcsár edina
Tél végén a legtöbben nagyon vágynak már egy kis napfényre - a szoláriumozás veszélyeire azonban egyre többen figyelmeztetnek. De vajon tényleg olyan veszélyes a mesterséges nap, hogy teljesen mellõzni kell a használatát?
A szakértők szerint a túlzásba vitt szoláriumozás sajnos tönkreteheti a bőrt: aki gyakran napozik, akár a tengerparton, akár a legközelebbi szoláriumszalonban teszi ezt, számíthat rá, hogy a bőre kiszárad, hamarabb öregszik, sőt, a bőr daganatainak kockázata is növekszik.
Ám az is tény, hogy a szoláriumozás jót tesz a hangulatunknak, stresszoldó hatású, sőt, akár a depressziót is oldja. A zsíros bőrnek is jó lehet, hiszen a fény hatására a faggyútermelés egészségesebb szintre állhat be. A mesterséges napfürdő után ráadásul nő a testi és szellemi teljesítőképességünk, mind a tanulást, mind pedig a munkát jobban bírjuk. Épp ezért korlátozott mennyiségben nem tilos így napozni. A bőrgyógyászok szerint a kreol bőrűeknek legfeljebb évi 15 alkalommal szabad ellátogatniuk a szoláriumba, az ennél fehérebb bőrűeknek pedig legfeljebb évi 5-10 alkalommal. Nyaralás előtt pár héttel fokozatosan hozzászoktathatod a bőröd a napsugárzáshoz, ha viszont csak a D-vitamin raktárak feltöltése miatt szeretnél szoláriumba járni, jobban jársz, ha naponta fél-egy órát a szabad levegőn sétálsz.
Nagyon fontos, hogy szoláriumozás előtt gondosan távolítsd el a sminket és a parfümöt, mivel beleéghetnek a bőrbe, és foltokat okozhatnak. Az ékszereidet is vedd le, mivel felforrósodhatnak, és a helyükön fehér maradhat a bőröd. A csövekbe még véletlenül se nézz bele, mert ez kötőhártya-gyulladást okozhat. Mindig használj védőszemüveget, és még mögötte is csukd be a szemed. Figyelj oda a hely tisztaságára, és arra, hogy gondosan fertőtlenítik-e minden vendég után a napágyat. Hazaérve zuhanyozz le. Ha viszont sok az anyajegyed, vagy a családodban előfordult bőrdaganatos megbetegedés, inkább kerüld el a mesterséges napozást.