tóth gabi
A szívkoszorúér-betegség az egyik vezetõ halálozási ok hazánkban. Egy forradalmi eljárással azonban mostantól nem kell így lennie...
A világon mindössze pár hónapja létezik az az eljárás, amellyel a magyar orvos megmentette két páciense életét. A forradalmi módszer lényege, hogy az érfalba ágyazott stentet , vagyis fémhálót egy biológiailag lebomló anyaggal vonják be. Dobsa Attila tavasszal tudta meg, hogy nagy a baj a szívével, és pár nap múlva már a műtőasztalon feküdt. Néhány hónappal később kiderült, hogy a beavatkozást meg kell ismételni, de azt már az új eljárással végezte el Merkely Béla professzor a Városmajori Szívklinikán.
Éppen egy hete, hogy megoperáltak. Én lehettem az első olyan beteg, akit a legmodernebb technológiával műtöttek.
Óriási könnyebbség, hogy ezúttal nem kell marokszám gyógyszert szednem” – mesélte a férfi a Blikknek.
Az új eljárásról pedig maga a professzor mesélt, akinek második páciense is túl van a beavatkozáson. A beteg már a műtét másnapján elhagyhatta a kórházat, és akárcsak Attila, ő is napok alatt visszatérhetett korábbi életritmusához, sőt mindketten sportolhatnak is.
"A biológiailag lebomló gyógyszerbevonattal rendelkező fémstent erősebb műanyag elődjénél, és gyorsabban szívódik fel. Átjárhatóbb az ér, és rugalmasabbá válik az érfal. A szív koszorúerébe ültetjük be a felszívódó fémstentet, így megnyílik az elzáródott artéria.
A mesterséges támaszték csak addig marad, amíg a szervezetnek, vagyis az érnek szüksége van rá.
Azután feloldódik. A speciális beültetési technikával ezentúl minden koszorúérbetegen segíthetünk Magyarországon – jelentette ki a klinika vezetője.