tóth gabi
Nem véletlenül hívják cukorfüggõségnek ezt a viszonyt: pokoli nehéz a leszokás. Vannak viszont olyan trükkök, amelyekkel megkönnyítheted ezt a szó szerint elvonási tünetekkel járó folyamatot.
Ha cukros, vagy finomított szénhidrátokban gazdag ételt eszel, hirtelen rengeteg inzulin termelődik a szervezetedben. Ám ha a tested hozzászokik az inzulinszint ilyen kiugrásaihoz, elveszti az inzulinnal szembeni érzékenységét, ez pedig szinte egyenes út a 2. típusú cukorbetegség felé. Ráadásul ezek a szénhidrátban gazdag ételek a zsírraktározást is elősegítik, így sajnos a hízás sem marad el.
Sokat segíthet a cukorról való lemondás, de sajnos nem egyszerű. De van megoldás, és még csak extrém diétába sem kell kezdened hozzá. Megmutatjuk azokat a trükköket, amelyek segítenek, hogy máris sokkal kevesebb szerepeljen az étrendedben a fehér méregből.
Így tovább maradsz jóllakott, és kevésbé fenyeget a cukorroham, és le is lassítod az emésztést. A gyomrodból kivezető rugalmas gyűrű ugyanis zsír hatására összehúzódik, az emésztés folyamata pedig lelassul. Persze nem kell nagy dologra gondolnod, egy marék mogyoró vagy egy kis darab sajt már bőven elég, ebben benne van az a teáskanálnyi zsiradék, ami képes a trükkre.
A zöldségek valósággal „felszívják” a keményítőt és a cukrot, mivel rostjaik megduzzadnak az emésztőrendszerben, és szó szerint csapdába ejtik a szénhidrátokat. Ez azt jelenti, hogy lelassul az emésztés, és a cukor lassabban kerül be a véráramba, így az inzulintermelés sem szökik fel olyan hirtelen.
Az ecetsav kiüti a szénhidrátot cukorrá alakuló amiláz enzim működését, így ha ecetes öntettel eszed a salátádat, lelassul a szénhidrátok cukorrá alakulása. A finomított cukor felszívódásával azonban sajnos semmit nem csinál, a kenyérre hat, míg a cukorkára nem. Az ecet a szervezet inzulinérzékenységét is növeli, ezért érdemes az étkezés elején fogyasztani, például salátaöntet formájában.
Ha fehérjét, például húst, tojást vagy tejterméket eszel, a szervezeted nem választ ki olyan mennyiségű inzulint, mint ha szénhidrátban gazdag ételt fogyasztanál. Ráadásul, ha időben megeszel egy adag fehérjét, az első, kisebb inzulinválasz azt is megakadályozza, hogy később, a szénhidrát elfogyasztása után kiugróan magas legyen az inzulinszinted.
Lassan emészted meg a vízoldékony rosttartalmát, így lelassul a cukor felszívódása. Persze azért ne főzd szét, mivel így roncsolod a vízoldékony rostokat: ha ezek már főzés közben megduzzadnak a víztől, később, az emésztőrendszeredben nem tudják megkötni a cukrot. A legjobb, ha kicsit roppanósra párolod, vagy megsütőd őket.
Ha egy pici borral öblíted le a vacsorát, a májad nem termel annyi glükózt. Az alkohol ugyanis különleges cukormegkötő képességgel rendelkezik, és lelassítja a máj glükóztermelését. Ez azt jelenti, hogy egy ital a vacsora előtt, vagy közben (például egy pohár sör, bor, vagy valamilyen égetett szesz) akár 25 százalékkal is csökkentheti egy tipikus, szénhidrátban gazdag étel vércukorterhelését. Ez persze nem jelenti azt, hogy mostantól nyakló nélkül lehet inni, mert az alkohol is hizlal, ráadásul később fogod jóllakottnak érezni magad, ha szeszes italt iszol. A koktélokat pedig különösen kerül, mert valóságos cukorbombák.
Ha éhgyomorra eszed a cukros ételt, a vércukorszinted és az inzulinszinted is elképesztő magasságokba szökik, míg ha az édesség az étkezés végére marad, a folyamat lelassul. Ha azt szeretnéd, hogy a vércukorszinted ne ugráljon ide-oda, az étkezések között kerüld az édességeket.
Az inzulinszint kiugrásainak csökkentésére több módszer is van, és ezek közül a mozgás az egyik legjobb. Az izmoknak ugyanis glükózra van szükségük, így felhasználják a máj által az elfogyasztott ételek feldolgozása során termelt glükózt. Persze nem kell mindig kemény edzésekre gondolni, az ebéd utáni könnyű séta is sokat segít.