kulcsár edina
Véletlenül sem hagynád ki a rendszeres fogmosást? Remek! Most már csak arra kell figyelned, hogy ne tedd tönkre vele a fogaidat. Mert bizony ez is megtörténhet!
Évente több millió ember okoz magának fogínybetegséget azzal, hogy helytelenül mossa a fogát. Ha ugyanis túl erősen sikálod a fogaidat, és rossz technikával, oda-vissza húzogatod a fogkefét, könnyen tönkreteheted a fogínyt és a fogzománcot. Így a fogíny visszahúzódhat, a csont is meggyengülhet, és a foggyökerek a felszínre kerülhetnek – ez pedig egyrészt a fogak érzékenységét hozza magával, másrészt pedig akár el is veszítheted a fogaidat miatta.
Ráadásul a rossz fogmosási technikával meg sem szabadulsz a fogíny szélénél megbúvó baktériumoktól, ami szintén ínygyulladáshoz vezethet, ami pedig számos más betegség, akár a cukorbetegség és a szívbetegségek előszobája is lehet.
Korábban azt hitték, hogy a fogágybetegségek a rossz szájhigiénia következtében alakulnak ki – ma azonban már azt is tudjuk, hogy a rossz technikával és nejlonsörtés fogkefével végzett gyakori fogmosás sem használ. Gondolj bele, hogy a fogzománc vastagsága körülbelül a tojáshéj vastagságával egyenlő, míg a fogíny szó szerint papírvékony.
De akkor vajon hogyan kell helyesen fogat mosni? Ha lehet, szerezz be természetes sörtéjű fogkefét, és ne vízszintesen sikáld vele a fogadat, hanem a fogíny szélétől függőlegesen, a fog éle felé végezz sepregető mozdulatokat, hogy a fogíny és a fog találkozásából is eltávolítsd a baktériumokat. A lepedék puha, nem szükséges teljes erővel súrolnod. Használj fogselymet is, hogy a fogak közt rejtőző lepedéktől is megszabadulj, és rendszeresen, fogorvossal távolíttasd el a fogkövet a fogaidról.