tóth gabi
Való igaz, sok ember az átlagosnál hajlamosabb az izzadásra. Azt gondolod, mindez genetikai örökség? Hát nem!
Az izzadás célja, hogy segítsen fenntartani a szervezet állandó hőmérsékletét. Így a tested a viszonylag kisebb hőmérsékleti változásokhoz is gyorsan alkalmazkodik, és máris izzadni kezdesz, nem csak akkor izzadsz le alaposan, amikor már nagyon meleg van.
Vajon mi a magyarázat arra, hogy egyesek sokkal többet izzadnak, mint mások? A kutatók szerint ez kisgyerek korunkban dől el. Minden ember közel ugyanannyi verejtékmiriggyel születik, de ezek a verejtékmirigyek születéstől 2 éves korunkig „érnek be”. Ugyanis nem mindegyik mirigy lesz később képes verejtéket termelni – csak annyi, amennyire ebben a két évben szükségünk van. Vagyis aki forró vidéken, légkondicionálás nélkül nő fel, az sokkal izzadékonyabb lesz, mint az, aki hideg égövön, vagy gondosan légkondicionált környezetben nevelkedik.
Az úgynevezett ekkrin mirigyek, amelyek a test minden részén megtalálhatóak, és nagy mennyiségű, színtelen-szagtalan, „vizes” izzadságot termelnek, a sebek gyógyulásában is fontos szerepet játszanak. Ez pedig azt jelenti, hogy azok a verejtékmirigyek, amelyek kisgyerek korunkban nem aktiválódtak a verejtéktermelés szempontjából, egyáltalán nem haszontalanok. Ám ez a sebgyógyító hatás idővel csökken: fiatal felnőtteknél a verejtékmirigyek 100 százaléka részt vesz benne, míg idős korban ez az arány csökken.
Látszólag ellentmondás, hiszen ha meleg helyen éltél gyerekként, több a működő verejtékmirigyed, mégis az a helyzet, hogy felnőttként kicsit „hozzáedzheted” magad a meleghez. Ezért van az, hogy a tavaszi 20 Celsius-fok kellemesen meleg, sőt, akár izzasztó, míg az őszi 20 Celsius-fok hűvösnek tűnik: a nyáron a szervezeted átállt a magasabb hőmérsékletre. Ha nem törekszel arra, hogy minden pillanatban légkondis helyen legyél, idővel kicsit kevésbé fogsz izzadni.
Mivel az izzadás célja az, hogy fenntartsa a szervezet állandó hőmérsékletét, ha kevesebbet szeretnél izzadni, a legjobb megoldás, ha megpróbálsz kicsit lehűlni. Tehetsz hideg borogatást is a homlokodra, a csuklódra és a bokádra, hogy lehűtsd egy kicsit a testedben keringő vért, de mivel ilyenkor viszonylag kis területet ér a hideg, ez a módszer csak ideig-óráig hatékony. Jobban jársz, ha megiszol egy pohár hideg vizet, mivel ez az emésztőrendszereden keresztül belülről hűti le a testedet.