Létrehozva: 2016.01.02.

Itt a bizonyíték: 2015 az elképesztő tudományos felfedezések éve volt

Ebbõl a fantasztikus videó-összeállításból kiderül, hogy az elmúlt év valóban a tudomány egyik legszebb éve volt. Fantasztikus teljesítmények születtek, évtizedek óta kutatott kérdésekre kaptak választ az emberek.

 

2015 was an AMAZING year for science!

Szerző: I fucking love science, 2015. december 31.

 

A világ legdrágább és legbonyolultabb arcátültetése

Patrick Hardison 41 éves amerikai önkéntes tűzoltó 2001-ben munka közben súlyos égési sérülést szenvedett, az eddigi legkiterjedtebb felületen, a fején és a nyaka nagy részén elvégzett arcátültetésen esett át. A műtétet 2015. augusztus közepén hajtották végre a New York-i Egyetem Langone Egészségügyi Központjában. A műveletben párhuzamosan több csapat is dolgozott. Az egyik team lefejtette a nyak tövétől felfelé a 26 éves biciklibalesetben elhunyt donor teljes fejbőrét és arcát, a másik pedig eltávolította a páciens sérült szöveteit, aztán elvégezték magát az átültetést.

A NASA vizet talált a Marson

Idén szeptemberben jelentették be, hogy hatalmas mennyiségű fagyott vízre bukkantak a NASA kutatói a Mars felszínén. A víztömeg ötszáz méter mély óceánt alakítana ki bolygó felszínén, ha felolvadna. Az eddigi sejtéseket megerősítő felfedezés után felgyorsulhat a Mars-expedíció terve és az élet nyomai utáni kutatás is.

Felfedeztek egy új fajt az ember családfáján: a Homo naledit

A Johannesburg melletti Cradle of Humankind nevű, világörökségi listán szereplő terület Rising Star elnevezésű barlangjában különös csontleleteket találtak. A leletekből kiderült: az új faj eszközhasználó lehetett, két lábon járt, de a fák ágain is biztonsággal mozgott.

Homo naledi, az ember távoli, ősi unokatestvére.

Felfedezték a pentaquarkokat

A Nagy Hadronütköztető ismét megreformálta a tudomány jelenlegi állását és kiterjesztette az emberiség ismereteinek körét. A tudósok felfedezték a pentaquarkokat. Ezek olyan szubatomi részecskék, ahol négy quark és egy antiquark csatlakozik egymáshoz meghatározott rend szerint. A tudósok évtizedek óta sejtették, hogy valami hasonló dolognak léteznie kell a quarkok bizonyos modelljei alapján, ám most először van az emberiség kezében szilárd bizonyíték létezésükre.

Elképesztő képek készültek a Plútóról

A Plútót a Naprendszer 9. bolygójaként 1930-ban fedezte fel Clyde Tombaugh amerikai csillagász, de most sikerült először részletes felvételeket készíteni róla. A New Horizons űrszonda több éves útnak indítása után, idén 14 kilométeres sebességre lassított, hogy az égitest minden négyzetcentiméterét le tudja fényképezni.

Egy második Földet talált a NASA

Egy Földhöz hasonló méretű, és a mi Napunkhoz hasonló csillag körül keringő bolygót talált a NASA Kepler-missziója, jelentették be júliusban. A Föld 2.0-nak becézett, de egyébként Kepler-452b-nek elnevezett bolygó épp a megfelelő távolságra van a saját napjától ahhoz, hogy lakható legyen, mert nem kizárt, hogy van a felszínén folyékony halmazállapotú víz. Azt már régóta tudjuk, hogy létezhetnek a mi naprendszerünkön kívül olyan bolygók, amelyeken lehet élet,

de ezt az elméletet egészen mostanáig nem sikerült bizonyítani.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek