tóth gabi
Sokszor hallottad gyerekkorodban, hogy ha lenyeled a rágót, az beleragad a gyomrodba? Nyugi, ez nem igaz! De akkor lássuk, hogy mi történik vele valójában.
A szervezeted képes lebontani a rágó egyes összetevőit, például az édesítésre használt cukrot vagy édesítőt. Az alapgumi azonban nem bomlik le, és a gyümölcsök magjához hasonlóan egyszerűen végighalad az emésztőrendszereden.
A rágógumi a járdához, a tornacipődhöz és a hajadhoz szinte elválaszthatatlanul tud ragaszkodni – de vajon az emésztőszerveiddel is ugyanez a helyzet? A szakértők szerint egyáltalán nem kell ettől tartanod. Lehet, hogy egy kicsit lassabban halad végig az emésztőrendszereden, mint más élelmiszerek, de általában egyszerűen eltűnik a vécében.
Ám van néhány olyan betegség, ahol mégis problémát okozhat a lenyelt rágó. Ilyenek a gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség vagy a diverticulitis, mivel itt egy beszűkült területen kell áthaladnia az emészthetetlen anyagnak. Nagyon ritkán, de megtörténhet, hogy a rágó eltömíti ezt a szakaszt, és ettől egy darabig görcsölsz és székrekedésed lesz.
Ettől eltekintve azonban nincs gond a lenyelt rágóval: ahhoz, hogy gondot okozzon, például székrekedést váltson ki, vagy eltömítse a beleidet, napi 5-7 darabot kellene lenyelned belőle. Maga a rágó azonban jót is tehet, hiszen serkenti a nyáltermelést, és ezáltal közömbösíti a szádban levő savakat, védve ezzel a fogaidat és serkentve az emésztésedet. Ráadásul a koncentrációban is segít – az egyetlen kitétel, hogy cukormentes rágót válassz, és ezt se vidd túlzásba.