tóth gabi
Õsidõk óta az egyik legerõsebb természetes gyógyszerünk a hagyma. Az étkezési fajták mindegyike bombasztikus immunerõsítõ, de emellett számos más egészségvédõ hatásuk is ismert. Íme, a gyorsleltár!
Az apró gyöngyhagyma egyik nagy előnye, hogy igen csekély a szénhidráttartalma, vagyis diétákhoz jól használható. De más szempontból is lekörözi a lila- és a vöröshagymát, hiszen jóval gazdagabb fiatalító, egészségvédő antioxidánsokban is. Rengeteg benne az A- és a C-vitamin! Ha naponta megszel belőle egyet, azzal sokat tehetsz a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséért is.
Az egyik legfinomabb leves alap a póré, de másra is jó ez a zöldség! A burokleveleiből készült szirup csillapítja a köhögést, enyhíti a hörgőgyulladást. Emellett erősíti az erek falát, elősegíti a bélmozgást. De bélpanaszok esetén is kanalazhatod a belőle készült szirupot, hiszen úgy hat, mint egy probiotikum: egészségesen tartja a bélflórát. Zöld leveleit leszárítva és megtörve fűszert is készíthetsz póréból, ezt levesek, főzelékek, vagy raguk ízesítésére használhatod.
A fokhagymához hasonlóan gerezdes felépítésű mogyoróhagyma fogyasztása elsősorban a férfiak számára lenne fontos. Dél-Ázsiában, ahonnan a növény származik, napi rendszerességgel eszik, ennek köszönhetően a helyiek körében 70 százalékkal alacsonyabb a prosztatarák előfordulása.
Ha igazán erős és egészséges körmöket szeretnél, szórj levesbe, salátádra, vagy keverj a köretbe mindennap friss snidlinget!
Ha rendszeresen rágcsálod, az a fogaidra is jótékonyan hat, hiszen illóolajai elpusztítják a szájüregben élősködő káros baktériumokat. Arra azonban ügyelj, hogy csak nyersen érdemes fogyasztani, mivel hő hatására jótékony vegyületei elbomlanak. Használd fűszervajakhoz, túróhoz, vagy szószokhoz.
Úgy tartják, az ősi egyiptomiak minden nap ettek fokhagymát, hogy legyen elég energiájuk a piramisok megépítéséhez. Azóta a tudomány is bebizonyította, az egyik legegészségesebb hagymaféle. A tudományos kutatások már bebizonyították, hogy hasonlóan az aszpirinhez, vérhígító hatású. Amellett, hogy tisztítja az ereket, csökkenti a vérben a „rossz”, és növeli a „jó” koleszterin szintjét. A védekezőrendszer fő harcosai, a T-lymphociták munkáját is segíti. A népi gyógyászat szerint 10 csepp fokhagymanedű 2 teáskanál mézzel enyhítheti az asztma tüneteit, de persze nem helyettesíti az orvosságot!