tóth gabi
Egy 38 éves brit nõ komoly mûtét elé néz a folytonos rágózás miatt. Lehet, hogy a rágó mégsem olyan egészséges, amilyennek évek óta hisszük?
A 38 éves brit Claire Embleton az utóbbi öt évben minden nap legalább 7 órán keresztül majszolta a rágógumit, hiszen mindig azt hallotta róla, hogy egészséges. Ám egyszer csak kattogni kezdett az állkapcsa, majd egyik pillanatról a másikra szájzára lett. Ma mindössze egy centiméternyire tudja kinyitni a száját.
A beszéddel és az evéssel is nehézségei vannak. Mint kiderült, az állkapocsízületei annyira tönkrementek, hogy az orvosoknak fémlapokkal kell majd helyettesíteniük bizonyos részeket, de a műtét sajnos Claire arcán is nyomot fog hagyni.
Tény, hogy a cukormentes rágó helyreállítja a száj evés és ivás után savassá vált kémhatását, így segíthet megelőzni a fogszuvasodást. Persze azért ennyivel ne tudjuk le a szájhigiéniát, de ha végképp nincs lehetőségünk fogat mosni, akkor beválhat.
A közhiedelemmel ellentétben a rágózás nem segít a fogyásban. A nyáltermelésen kívül ugyanis a gyomorsav termelődését is segíti, vagyis még éhesebb leszel egy kiadós rágózás után. Az is igaz, amit a rágózás stresszoldó hatásáról állítanak, nem véletlenül szerelik fel a katonákat a mai napig rágógumival.
A folyamatos rágcsálástól javul az agy vérellátása, így jobban koncentrálunk, ráadásul unaloműzésnek is kiváló. Ám túlzásba nem szabad vinni, mivel a rendszeres, több órás rágcsálástól elfáradhatnak a rágóízületek (ahogy azt Claire Embleton esete is mutatja). Ráadásul egyes kutatások szerint a fogínybetegségekre is nagyobb az esélyük a sokat rágózóknak.
A rágó egyes vélemények szerint azt a folyamatot is segítheti, amelynek során az amalgámtömésekből a nyál révén káros anyagok oldódnak ki. Mivel ezt a feltételezést soha senki nem cáfolta, fogadjuk el valós veszélynek. Vagyis nem tilos a rágó, de mint mindent, ezt is érdemes mértékkel élvezni.
Attól viszont egyáltalán nem kell félned, hogy ha véletlenül lenyeled, bajod lesz tőle: az emészthetetlen anyag egyszerűen áthalad az emésztőrendszereden, és természetes úton távozik.