tóth gabi
A hirtelen támadó kiütéseket az esetek többségében recept nélkül kapható szerekkel is jól kezelheted. Van azonban néhány fajtájuk, amelyekkel azonnal irány az orvos!
Az alapszabály az, hogy ha a kiütések más tünetekkel együtt jelentkeznek, akkor érdemes azonnal felkeresned az orvost. Ha rosszul érzed magad, és még kiütéses is vagy, irány a rendelő. A pöttyök ugyanis szélsőséges esetben akár komolyabb betegséget is jelezhetnek.
Ha a kiütés mellett lázad van, vagy fájdalmat érzel, érdemes megnézetned. Allergiás reakció, de fertőzés is okozhatja a tüneteidet.
Ha hirtelen elszaporodnak rajtad a véraláfutáshoz hasonló foltok, az érgyulladásra utalhat. Az erek gyulladását többféle betegség is okozhatja, ennek megállapítása az orvos feladata.
Ha a kiütések nem szűnnek meg, sőt, egyre súlyosabbak, fertőzésre kell gyanakodni. Egyes kiütéses tünetek teljesen ártalmatlanul kezdődnek, de a nyomukban kialakulhat egy másodlagos fertőzés, mivel a kiütéses bőr védő funkciója károsodik. A bőr forrósága és a fájdalom, valamint a kiütések rossz szaga és a belőlük szivárgó sárgás vagy zöldes váladék is fertőzésre utal.
A nagyobb felületen elterjedt kiütések komolyabb allergiás reakciót jelezhetnek. Ha például egy új gyógyszer szedése után jelentkeznek, valószínűleg allergiás vagy a gyógyszer hatóanyagára.
A sebesedő, varasodó kiütésekkel is orvoshoz kell fordulni, kivéve akkor, ha tudod, hogy mérges szömörcéhez ért a bőröd.
A kezeden és lábadon feltűnő fájdalmas, lilás-vöröses színű, kiemelkedő foltok a szív bakteriális fertőzésére utalhatnak, ami azonnali orvosi ellátást igényel.
Ha kerek, kokárdára emlékeztető kiütésed lesz, különösen azután, hogy kullancsot szedtél ki magadból, feltétlenül menj orvoshoz. Fordulj orvoshoz akkor is, ha nem tudsz kullancscsípésről, mert lehet, hogy a rovar anélkül távozott, hogy észrevetted volna.