tóth gabi
Sokan állítják, hogy a nyers tejnek gyógyító ereje van: csökkenti az allergiát, elmulasztja az asztmát. Az egészségügyi hatóságok szerint viszont akár halálos fertõzések forrása lehet. Vajon kinek van igaza?
Ha már ittál frissen lefejt, nyers tejet, pontosan tudod, hogy az egy más műfaj. Köze nincs a pasztőrözött, bolti tejhez, állaga sűrűbb és krémesebb, íze pedig telt, gazdag. Az ember egészen úgy érzi, tényleg iszik valamit. Akinek pedig saját tehene van, biztosan állítja, hogy a nyers házitej sokkal egészségesebb, mint a bolti. Esküsznek rá, hogy enyhíti az allergia, a szénanátha, az asztma és az ekcéma tüneteit. Sőt, azt mondják, akár laktózérzékenyek is fogyaszthatják, mivel nem pusztultak el benne a tejcukor emésztését segítő baktériumok és enzimek.
Vizsgálatok sora bizonyítja, hogy a rendszeresen nyers tejet fogyasztó gyerekek ritkábban allergiásak, és közel 50 százalékkal kisebb lehet a körükben az asztma és a szénanátha előfordulási aránya. Azt viszont egyelőre nem tudják, hogy ennek valóban a nyers tej, vagy inkább a falusi életmód az oka – tekintve, hogy a nyers tejhez elsősorban a falusi gyerekek férnek hozzá könnyen. Egy kanadai vizsgálat szerint a nyers tejben több a B1-, a B12- és az E-vitamin, mint a pasztőrözött változatban.
Az egészségügyi hatóságok mégsem ajánlják a nyers tej fogyasztását, mert súlyos betegségeket okozó baktériumok is lehetnek benne. Nyers tejből kimutattak már szalmonella, lisztéria, és TBC-t okozó E-coli baktériumot is. Skóciában, Ausztráliában és az USA államainak közel felében tilos a nyers tej árusítása, miután nem egy esetben halálos fertőzéseket okozott. Angliában és Walesben csak minősített termelők árusíthatják, közvetlenül a fogyasztóknak. Itthon számos termelői piacon, sőt, automatákból is kapható, de
mindenkinek azt javasolják, hogy fogyasztás előtt forralja fel a tejet.
Kétségtelen, hogy így változik az íze, viszont biztosan megs hő hatására biztosan elűnnek belőle az ártalmas baktériumok.