Létrehozva: 2015.05.29.

Egyre több a beteg baba! A szmog károsítja a magzatokat!

Egy új kutatás szerint a légszennyezés a magzatokat és a két év alatti kisbabákat még annál is jobban megbetegíti, mint eddig hitték.

A por, korom és füst belélegzése magzati korban növeli az autizmus kialakulásának kockázatát

– írja a Daily Mail egy frissen megjelent kutatásra hivatkozva. 
A University of Pittburgh vizsgálata kimutatta, hogy a nagy mennyiségű szálló, szennyezett por akár másfélszeresével is növelheti a megbetegedések számát.


Dr. Evelyn Abott elmondta: Az autizmus spektrum zavar (autism spectrum disorder, ASD)  tünetei egy életen át kísérik az elszenvedőjét és kevés kezelési módja létezik, ezért nagyon fontos, hogy minél inkább megelőzzük a kialakulását. A vizsgálataink bizonyították, hogy van kapcsolat a szmog és a betegség kialakulása között, de a konkrét okokat még nem ismerjük.

Mérgek a levegőben

A kutatók 6 pennsylvaniai megyére kiterjedő vizsgálatot végeztek: olyan családokban, ahol előfordult autizmus és olyanokban is, ahol nem.  A terhes anyák körülményeit kutatva sikerült azonosítani a légszennyezés PM2.5 nevű fajtáját, ami a bajt okozhatja. Ez a levegőben terjedő részecskék méretérére utal: a porszemek mérete kisebb, mint 2,5 mikrométer, azaz harmincszor kisebb, mint egy hajszál átmérője, így belélegezve a tüdőn keresztül bekerül a véráramba , a rajta lévő piszokkal együtt.  Onnan pedig a magzat szervezetébe.


Egyre több rá a bizonyíték, hogy közvetlen kapcsolat van a légszennyezés és az autizmus illetve az asztma kialakulása között. Természetesen további vizsgálatok szükségesek, de annyi biztos, hogy mindent meg kell tennünk, hogy a levegő minőségének javítsuk.


Mi is az autizmus?

Az autisztikus spektrum zavarban  szenvedők szociális és kommunikációs nehézségekkel élnek. A tünetek már egészen kicsi korban megjelenhetnek. A súlyossága az enyhétől akár a járulékos fogyatékossággal halmozott állapotig terjedhet.

Az elmúlt húsz évben nyolcszor annyi esetet jelentettek, mint korábban. Igaz, ez a diagnosztikai módszerek fejlődésének és a társadalmi tájékozottságnak is köszönhető, de ez nem magyarázat az ilyen mértékű növekedésre.

Az autizmus kialakulásának genetikai okai is lehetnek, de közrejátszhat az anya életkora és a terhesség alatti dohányzás is, ugyanakkor szinte biztos, hogy a levegőben szálló mérgek, például a króm és a sztirol is felelősek érte.

A jövőben a tudósok a jelenség konkrét biológiai mechanizmusát vizsgálják, hogy jobban megérthessék a működését.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek