tóth gabi
Nagyon veszélyes tud lenni, ha kabátban ültetjük be az autóba a gyermeket, még csak baleset sem kell hozzá, hogy belső vérzése legyen.
A német autóklub korábban letesztelte, mennyire veszélyes vastag, téli ruhában a gyerekülés és a biztonsági öv használata. Kiderült, hogy nagyon! Baleset esetén például nem látja el az ülés a védelmi funkcióját, de már egy vészfékezés is belső vérzést okozhat.
Télikabátban nem biztonságos gyermekülésben utaztatni a gyermeket – hívja fel a figyelmet a Német Autóklub (ADAC). A téli ruhába öltöztetett, töréstesztbábuval végzett tesztek eredménye szerint ugyanis télikabátban nem lehet elég biztonságosan rögzíteni a gyermekeket. Az ütközéses vizsgálatok során kiderült, hogy a vastag ruha túl nagy szabad teret hagy az övek és a gyermek teste között, ami miatt nem elég feszes az öv. Ennek következtében egy vészfékezésnél, ütközésnél, vagy akár egy hirtelen irányváltásnál a gyermek teste a kellő stabilitás hiánya miatt veszélyesen előre, illetve oldalirányba lendülhet.
A fentiek mellett egy fékezésnél, ütközésnél az öv mélyen a gyerek hasába húzódik vissza, ami súlyos sérüléseket okozhat például a belekben, a májban vagy lépben. Ha pedig a legrosszabb forgatókönyv következik be, akkor belső vérzése is lehet a kicsinek. Kockázatot jelent még az is, hogy az öv könnyen elcsúszhat a kabáton, illetve lecsúszhat a vállról, így védelmi funkcióját egyáltalán nem, vagy csak részben tudja ellátni – teszi hozzá a rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottsága. Ezeken túlmenően az is előfordulhat, hogy a gyermek teste a vastag kabát alatt csúszik meg egy fékezésnél, ezáltal az öv a test más részére kerül, súlyos következményeket idézve elő.
Az ADAC azt tanácsolja a szülőknek, hogy mielőtt becsatolják a gyerekeket, vegyék le róluk a télikabátot és inkább utólag terítsék rájuk azt. Azt sem árt tudni, hogy egy meleg ruha nem feltétlenül vastag. Érdemes rétegesen felöltöztetni a gyermeket, vagy a kocsi utasterét olyan hőmérsékletűre melegíteni indulás előtt, ami már kabát nélkül is kellemes.
Egy vastag télikabát nem csak a gyerekekre nézve jelenthet veszélyt, hanem a felnőttekre is. Mielőtt a volán mögé vagy az anyós ülésre ül valaki, vegye le magáról a kabátot, és miután becsatolta magát, terítse csak a testérea, amíg az autó fűtése nem kezdi el tenni a dolgát.