Krausz Gábor
Ukrajna uniós csatlakozása közvetlen veszélyt jelentene Magyarország számára.
Június 22-ig mindenki elmondhatja a véleményét Ukrajna európai uniós csatlakozásáról. A Voks 2025 névre keresztelt véleménynyilvánító szavazást azért hirdette meg a kormány, hogy Brüsszel ne tudjon egy ilyen fontos kérdésben a magyarok megkérdezése nélkül dönteni.
Brüsszel háborúpárti urai meghozták a legfontosabb döntéseket:
Ebből egyértelműen kiderül, hogy Brüsszel továbbra sem a béke, hanem a háború oldalán áll.
Az Európai Bizottság és az Európai Néppárt - amelynek tagja a Tisza Párt - is abban érdekelt, hogy a háború minél tovább tartson. Azok a tagállamok, amelyek nem értenek ezzel egyet, azokkal szemben Brüsszel nyomást gyakorol.
Ezért is akarja az Európai Bizottság megtiltani a tagállamoknak, hogy orosz energiaforrást használjanak. A közép-európai országok - köztük a béke oldalán álló Magyarország és Szlovákia is - ezzel nagyon rosszul járnának, hazánkban a háztartások rezsiszámlái megháromszorozódnának.
Ukrajna csatlakozásának legfontosabb kockázata a háború és béke kérdése
– mondta korábban Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter. Kifejtette, ha Ukrajna most gyorsított eljárással csatlakozna az Unióhoz, akkor nem a békét vinnénk el Ukrajnába, hanem a háborút hoznánk el Európába, mert Ukrajna ma nyílt háborúban áll egy szomszédos atomhatalommal, és ha uniós tag lenne, akkor a konfliktus az Európai Unió és Oroszország közötti közvetlen katonai konfliktussá alakulna át.
Hozzátette: ebben az esetben nem a magyar kormány szuverén döntése lenne, hogyan támogatja Ukrajnát a fegyveres konfliktusban, mert az európai uniós szerződések alapján, ha az Európai Unió tagállamát közvetlen fegyveres támadás éri, akkor valamennyi tagállam minden rendelkezésére álló segítséget köteles megadni. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió és ezen belül Magyarország is ennek a háborúnak a részévé válna – fogalmazott a miniszter.
Már javában zajlik a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna uniós csatlakozásáról, a szavazólapokat minden érintetthez eljuttatja a Magyar Posta május 22-ig és június 22-ig lehet visszaküldeni azokat – hívta fel a figyelmet a Kormányzati Tájékoztatási Központ. A kormány azért kérdezi a magyarok véleményét, hogy az eredmények alapján foglaljon állást az Európai Unió testületei előtt. Erre ad lehetőséget a Voks2025 véleménynyilvánító szavazás.
A szavazás célja, hogy közösen határozzunk Ukrajna európai uniós csatlakozásának kérdésében.
Ukrajna uniós csatlakozása olyan sorsfordító kérdés, amit nem lehet a magyar emberek megkérdezése nélkül felelősen meghozni. Elég, ha arra gondolunk, hogy Ukrajna tagfelvétele a magyar gazdákon kívül a nyugdíjasokat is kiemelten rosszabb helyzetbe hozná, veszélybe kerülne a 13. havi nyugdíj is. Egy több évtizeddel ezelőtti nemzetközi szerződés ugyanis még a mai napig érvényben van. Ez kimondja, hogy a szovjet utódállamokból, így Ukrajnából Magyarországra költöző és életvitelszerűen itt élő idős ukrán állampolgárok nyugdíjait a magyar állam állapítja meg és fizeti.
Egy esetleges uniós csatlakozással megsokszorozódhatna a Magyarországra költöző ukránok száma, ami a magyar nyugdíjrendszer összeomlását okozhatná.