KÜLFÖLD

Szerző WM

Létrehozva: 2024.10.29.
Módosítva: 2024.10.29.

Donald Trump már a Demokraták fellegvárában is vezet

Ebben az államban 24 éve nem tudott nyerni egyetlen republikánus jelölt sem. Lehetséges, hogy Donald Trump ezt is behúzza?

Újabb meglepő fordulat az egy hét múlva megrendezésre kerülő amerikai elnökválasztási kampányban. Míg a politológusok az elmúlt hetekben az úgynevezett billegő államokra koncentrálnak, addig úgy tűnik, hogy egy keleti-parti kisállamban komoly fordulat állt be. A legfrissebb felmérések szerint Donald Trump átvette a vezetést New Hampshire-ben, ahol az elmúlt 24 évben mindig a Demokraták elnökjelöltje nyert. 

Donald Trump Campaigns For President In Georgia Ahead Of November Election
Jó esély van rá, hogy Donald Trump visszakerüljön az elnöki székbe Fotó: Anna Moneymaker /  Getty Images

Donald Trump előnye minimális

Bár a republikánus jelölt előnye meglehetősen apró Kamala Harrisszel szemben, mégis szenzációnak számít a hír, mert abban az államban George W. Bush óta a republikánusok még csak megközelíteni sem tudták a demokratákat. Jóllehet, hogy New Hampshire csak egy kis tagállam, amely négy elektort jelent, de az előrejelzések szerint, ha itt valóban nyerni tud Trump, akkor a legnagyobb billegő állam, Pennsylvania (19 elektor) nélkül is megszerezheti a többséget jelentő 270 elektort. 

Fontos megjegyezni, hogy az Egyesült Államokban nem az lesz a következő elnök, aki országosan a legtöbb szavazatot kapja, hanem az, aki az 50 állam által biztosított 538 elektor közül a legtöbbet tudja küldeni. Emlékezetes, hogy Hillary Clinton 2016-ban körülbelül hárommillióval több szavazatot kapott, mint Trump, de egyértelműen veszített, mivel neki csak 232 elektora volt Trump 306 küldötte ellen.

A legtöbb országos közvélemény-kutatás is minimális Trump előnyt mutat. A balliberális New York Times azonban még mindig egy százalékos előnyt mért Harrisnek, de augusztus óta így is ez a legminimálisabb különbség a két jelölt között. 

Mik azok a billegő államok?

Sokan teszik fel a kérdést, hogy mik azok az úgynevezett billegő államok. Az Egyesült Államokban vannak pirossal és kékkel jelölt államok. A pirosak elkötelezett republikánus szavazók, ilyen például Texas vagy Kansas. A kék színnel jelzett államokban, például Kaliforniában vagy New Yorkban pedig többségben vannak a demokrata szavazók. Az egyik színnel sem jelölt régiók az úgynevezett billegő államok. Az elnökjelöltek különösen ezekre a területekre koncentrálnak, ott ugyanis nem lehet előre megjósolni, hogy melyik párt jelöltje kap majd több szavazatot.

Hogyan működik az elektori rendszer?

Fontos észben tartani, hogy az Amerikai Egyesült Államok – ahogy a neve is mutatja – valójában több, egészen pontosan 50 állam szövetsége (plusz a főváros, Washington DC). Arról pedig, hogy ki legyen az amerikai elnök, az államok döntenek. A választók valójában arról szavaznak, hogy saját államuk melyik jelöltet támogassa. Minden egyes államnak adott mennyiségű szavazata van, ez az elektori szavazat. 

Összesen 538 elektori szavazaton osztoznak a jelöltek, és az lesz a győztes, aki ezeknek több mint a felét megszerzi, azaz legalább 270-et.

Egy-egy állam elektori száma pedig azon múlik, hogy melyik államban mennyien élnek, vagyis mekkora a beleszólásuk a választás végeredményébe. Így a legkisebb államoknak három elektori szavazat jut, míg a legnépesebb Kaliforniának 55. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek