kulcsár edina
A különös módszertől gyors és látványos eredményt várnak.
New York város önkormányzata elfogadott egy törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi az illetékes szervek számára, hogy egy speciális fogamzásgátló szerrel vegyék fel a harcot a város életét megkeserítő óriási patkánypopulációval - írja a New York Post amerikai napilap online kiadása.
A kedden elfogadott javaslat egy 12 hónapos tesztidőszakot ír elő, ami jövő év januárjától kezdődik. Ennek részeként fogamzásgátló csalikat helyeznek ki a város legfertőzöttebb területeire, majd havonta ellenőrzik, hogy a patkányok mennyit fogyasztottak el belőlük, és ezzel párhuzamosan hogyan változott a populáció. Az arizonai SenesTech cég által kifejlesztett folyékony csalétek meddővé teszi az állatokat, miközben semmilyen környezetkárosodást nem okoz.
- közölte a városi önkormányzat egészségügyi osztálya. A törvényjavaslat egyébként "Flaco" nevet kapta, ami egy azonos nevű bagolyra utal, aki 2023-ban megszökött a Central Park Állatkertből, majd elpusztult, miután patkánymérget evett.
A PETA nevű állatvédelmi szervezet üdvözölte a patkányok okozta probléma „innovatív megközelítését” , és dicsérte a várost, amiért a „születésszabályozást választotta a kegyetlen, halálos módszerek, például a mérgezés és a fulladás helyett”.
New Yorkban évek óta nagy közegészségügyi problémát jelentenek a patkányok. Azt nem lehet tudni, hogy pontosan hány rágcsáló él a városban, de egy utcai legenda szerint több van belőlük, mint emberből (vagyis több, mint nyolcmillió), egy 2014-es becslés szerint viszont mindössze kétmillióan vannak. Bár a pontos számuk nem ismert, az biztos, hogy az elmúlt időkben növekedett a patkányészlelések száma a városban.
Egy 1950-ben publikált kutatás szerint New Yorkban 250 ezer patkány élhetett, a 2014-es kétmilliós becslés tehát azt jelenti, hogy a rágcsálók száma 65 év alatt a nyolcszorosára emelkedett. Robert Corrigan patkánykutató szerint 1974-ben csak New York 11 százalékában voltak megtalálhatóak a patkányok, jelenleg viszont a fertőzöttség arányát 80-90 százalékosra teszi.