kulcsár edina
Egyre több újszülött kap arab eredetű nevet Németországban.
Jól mutatja a Berlinben élő külföldiek arányát, hogy az újévkor született első baba az Asser nevet kapta a német fővárosban. Évek óta komoly vita zajlik akörül, hogy egyre előrébb kerülnek az újszülött nevek listáján az arab nevek. A 2015-ös nagy bevándorlási hullám óta rohamosan megnőtt a migrációs hátterű újszülöttek száma országszerte.
A legolvasottabb német napilap, a Bild például a napokban ismertette a legfrissebb statisztikákat, amelyek szerint Észak-Rajna-Vesztfália tartományban a Mohamed név 2023-ban a negyedik, míg Berlinben a második leggyakoribb fiúnév volt az újszülöttek körében.
Egyre nő azoknak az aránya is Németországban, akik az otthonukban egyáltalán nem használják a német nyelvet. A felmérés szerint a német lakosság nyolcvan százaléka használja az otthoni társalgáshoz a német nyelvet, tizenöt százalék pedig egy vagy több idegen nyelvet is rendszeresen beszél az otthoni közegében. Öt százalék körül mozog azoknak az aránya, akik otthon egyáltalán nem beszélnek németül.
A némettől eltérő nyelvet használók közül a legtöbben törökül beszélnek.
A Destatis adatai szerint az úgynevezett migrációs hátterű emberek a teljes német lakosság több mint egynegyedét teszi ki, 22,6 millióan vannak. A migrációs hátterűek közé azokat az embereket sorolja a statisztikai hivatal, akiknek legalább az egyik szülője nem német állampolgárként jött világra. Ennek a 22,6 milliós csoportnak egyébként a 32 százaléka kizárólag németül beszél otthon, 50 százalék más nyelvet is használ a német mellett, 18 százalék egyáltalán nem beszél németül családi körben.
Németországban az elmúlt két évben jelentősen nőtt az ukrán származású állampolgárok száma is. 2022. február 24. óta egymilliónál is több ukrajnai menekültet fogadott be Németország.
A menekülthullám hatására az ukrán állampolgárok aránya alig egy év alatt 0,2 százalékról 1,2 százalékra emelkedett a németországi lakosságban, és így már a második legnagyobb külföldi állampolgárságú közösséget alkotják az 1,33 milliós – a lakosság 1,6 százalékát kitevő – török közösség után.