tóth gabi
Végre valahára vége lehet a rettegett betegség korszakának? Az elsődleges vizsgálati eredmények nagyon biztatók.
A mainzi székhelyű BioNTech nevű cég volt az első, amely a Pfizerrel közösen két évvel ezelőtt piacra dobta a koronavírus elleni oltását. Köztudott, hogy a forradalminak számító mRNS-alapú oltás feltalálója Karikó Katalin, akit idén ezért orvosi-élettani Nobel-díjjal jutalmaztak. Karikó Katalin azóta elhagyta a vállalatot, a német cég most azonban újabb elképesztő fejleményekkel állt elő:
bemutatták az új vakcinájukat, amely képes lehet legyőzni a rákot.
A CARVac nevű rákvakcina első vizsgálati eredményei nagyon biztatók. A kiadott közlemény szerint a daganatok növekedését meg lehetett állítani sőt, néhány esetben még csökkenteni is lehetett azok méretét. Akárcsak a Covid-vakcina, ez az oltás is mRNS technológián alapul. Röviden: Ha egy bizonyos fehérjét juttatunk a sejtbe, a szervezet saját maga képes megjavítani azt.
A cég azt is közölte, hogy eddig 44 beteg kapta meg több dózisban a kísérleti fázisban lévő oltást:
Az indoklás szerint az eredményromlás oka az, hogy a négy dózisú szintnél 38 beteg adatait tudták megbízhatóan kiértékelni, míg két adag esetén ez csak csak 13 páciensnél sikerült.
A mellékhatásokat tekintve a BioNTech azt közölte, hogy a 44 kísérleti alanyból 23-nál jelentkeztek különböző súlyosságú problémák. A legtöbbnél enyhébbek voltak a tünetek: láz vagy alacsonyvérnyomás. Két esetben elhúzódó szövődmények, egy esetben életveszélyes mellékhatások jelentkeztek. A cég úgy becsüli, hogy 2030-ig további tízezer embert szeretne a szerrel kezelni.
A Bild napilap arról ír, hogy még nem világos, hogy a német hatóságok jóváhagyják-e az új szert, így azt sem lehet tudni, hogy legkorábban mikor kerülhet a boltok polcaira.
Az eredeti cikkből az sem derül ki, hogy ez a vakcina bármely módon köthető-e Karikó Katalin nevéhez. Amint azt a Ripost korábban megírta, a friss Nobel-díjasunk is dolgozik egy hasonló ellenszeren. A Karikó Katalin által elindított első rák elleni kísérleti vakcinát 2021 nyarán kaphatta meg az első beteg. Ezzel a bőrfelszínen lévő tumorokba közvetlenül juttatnak be mRNS-t tartalmazó anyagot, ez pedig magához csalná az immunsejteket, hogy elpusztítsák a veszélyes daganatot.