tóth gabi
A kisfiú szervezete nem tudta felvenni a harcot a herpeszvírussal szemben.
Raffy Holliday hároméves korában hunyt el, miután agygyulladást szenvedett, amelyet a 6B humán herpeszvírus (HHV-6B) okozott. A kisfiú márciusban halt meg a Great Ormond Street Kórházban (GOSH), szülei pedig most kampányolnak, hogy fokozzák a vírustesztek számát a kórházakban.
A HHV-6B a herpeszvírus kilenc törzsének egyike, amely enyhe lázat és kiütéseket okoz. A gyermekek hozzávetőleg 70 százaléka hároméves korukra megfertőződik a HHV-6B-vel, többségükben természetes immunitás alakul ki, amely megakadályozza a további újrafertőződést, de a vírus újraaktiválása gyakori a transzplantált betegeknél, és végzetes lehet a legyengült immunrendszerűek számára.
Raffy, akit leukémia miatt kezeltek, és csontvelő-transzplantáción esett át, két évig együtt élt az aktív vírussal, mielőtt életét vesztette. 2020-ban történt átültetése után heti rendszerességgel vizsgálták meg a humán herpeszvírus három másik törzsét – a mirigylázat okozó Epstein Barr-t, a mononukleózist okozó citomegalovírust és a megfázást okozó adenovírust. Raffy édesanyja, Imogen Holliday (35) azt mondta, hogy az orvosok azt mondták neki, hogy nem fogják rutinszerűen megvizsgálni a HHV-6B törzset mindaddig, míg a fehérvérsejtszám kritikus szintre nem csökken.
Raffy szülei most azért kampányolnak, hogy ez is felkerüljön a transzplantált betegek rutinvizsgálatai közé, hiszen a legyengült immunrendszerű betegek ezzel nem tudnak megbirkózni.
"Raffynak nem volt immunrendszere. Nem volt semmije, amivel leküzdheti a vírust. A véréből a szerveibe jutott, és nagyon veszélyessé vált. Nem lehet felkészülni egy gyerek elvesztésére. Senki sem gondolja, hogy ez megtörténhet vele. Nem szabad, hogy ez legyen a mi valóságunk, de sajnos az. Néha már nem tudok gondolkodni a könnyektől" - mondta az édesanya.