
kulcsár edina
Fulgence Kayishema több mint 20 éve volt szökésben.
A Dél-afrikai Köztársaságban őrizetbe vették a ruandai népirtás több mint húsz éve körözött egyik gyanúsítottját – közölte a Ruandában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló ENSZ-törvényszék. A világ egyik leginkább keresett szökevényét, Fulgence Kayishemát azzal vádolják, hogy mintegy kétezer tuszi menekült mészárolt le. A gyilkosságok a 1994. évi népirtás időszakában történtek Kibuye prefektúra Nyange nevű településének katolikus templománál.
– jelentette ki Serge Brammertz főügyész, aki azt is elmondta, hogy a Kayishema elfogásához vezető nyomozás több afrikai és Afrikán kívüli országra is kiterjedt, a letartóztatás pedig a dél-afrikai hatóságok támogatásának és együttműködésének volt köszönhető. Kayishema ellen a ruandai népirtást vizsgáló nemzetközi törvényszék emelt vádat még 2001-ben.
A ruandai népirtást, százezrek szervezett legyilkolását a többségi hutu nemzetiséghez tartozó milíciák követték el nagyjából száz nap alatt, 1994. április 6-ától július közepéig. Az öldöklés során ENSZ-adatok szerint körülbelül ötszázezer kisebbségi tuszi és több százezer mérsékelt hutu vesztette életét. A népirtást erős felbujtó propaganda előzte meg, amelyből kivették részüket a rádióállomások és az újságok is. A népirtásra vonatkozó figyelmeztető jelek ellenére az Egyesült Nemzetek Szervezete passzív maradt, és a vezető hatalmak sem avatkoztak be. Emiatt sokan bírálták az ENSZ alapelveit, illetve ezek kidolgozóit, és különösen az ENSZ BT tagjait, közöttük főleg a Bill Clinton által vezetett Egyesült Államokat.
A mintegy 12 milliós lakosságot gyakorlatilag megtizedelő népirtás után meglepően gyorsan megbékélt egymással a két népcsoport: manapság Ruanda számít a térség leggyorsabban fejlődő államának, a népirtás legtöbb felelősét pedig elmarasztalták a bíróságok: az ENSZ által létrehozott törvényszék, a ruandai állami bíróságok, illetve a helyi, különleges bíróságok. Több elkövető külföldre menekült jó részüket elfogták, s ugyancsak felelősségre vonták.