tóth gabi
Zuckerberg elszólta magát.
Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója és vezérigazgatója szerint az FBI nem sokkal azelőtt figyelmeztette a közösségi médiaóriást a „közelgő orosz propagandára”, hogy kirobbant volna a sztori a Joe Biden fia, Hunter által elhagyott laptopról – írja a Breitbart.
A Facebook-vezér a The Joe Rogan Experience című műsorban elmondta: „az FBI lényegében felvette a kapcsolatot néhány emberrel a csapatunkból, és azt mondták: Hé, csak hogy tudjátok, legyetek résen. Volt egy... úgy tudjuk, hogy volt egy csomó orosz propaganda a 2016-os választáson. Úgy tudjuk, hogy igazából jön valami kiszivárogtatás. Szóval legyetek résen." – állította a műsorban Zuckerberg.
Nem sokkal a FBI-figyelmeztetést követően a New York Post leközölte az első cikket Hunter Biden laptopjáról. A hírt a Twitter azonnal letiltotta, a Facebook pedig korlátozta annak megosztását. A tartalom Zuckerberg szerint „jelentősen” kevesebb felhasználó hírfolyamában jelent meg.
„Mi úgy voltunk vele, hogy ha az FBI (amit, én még mindig legitim intézménynek tekintek ebben az országban) megkeres minket, és azt mondják, hogy résen kell lennünk, akkor én ezt komolyan veszem” – magyarázkodott Zuckerberg.
Bár a milliárdos szerint az FBI nem nevezte meg konkrétan a Hunter Biden-sztorit, mint „orosz propagandát”, szerinte az „alapvetően beleillik a képbe”. A Facebook-vezér ráadásul azt is kénytelen volt elismerni, hogy a Twitteren és Facebookon letiltott, álhírnek bélyegzett sztori teljes egészében valós.
"Igen... ez szívás. Szóval... utólag derült ki... mármint a tényellenőrök megvizsgálták... senki nem tudta azt mondani, hogy álhír... Szóval alapvetően volt egy időszak, amikor kevésbé terjedt el [miután a közösségi médiumokban letiltották]” – magyarázta Zuckerberg.
Az elhíresült laptopon – amelyet egy delaware-i javítóműhelyben hagyott el Joe Biden fia – a nyomozók később olyan elektronikus leveleket találtak, amelyek igazolták, hogy Hunter Biden többször találkozott egy ukrán nagyvállalat, a Burisma Holdings vezetőjével. A nyomozások során Hunter Biden ellen két egykori alkalmazottja is vallomást tett, melyek szerint az ügyvéd egy ukrán energiavállalattól kapott nagyobb összegeket.
Az Obama-kormány idején kezdődött nyomozások kiterjednek az adótörvények esetleges büntetőjogi megsértésére, valamint a külföldi lobbitevékenységre és a pénzmosásra vonatkozó szabályokra is. Az Egyesült Államok jelenlegi elnökének fia a nyomozók szerint többek között adócsalás bűncselekményében is érintett lehet. Ez persze a félidős amerikai választások közeledtével sem mellékes körülmény, ronthatja a demokraták esélyeit, bár az eltelt közel két év történései, Biden elnök és a US-adminisztráció botrányos ténykedése mellett lassan eltörpül Hunter Biden gengszterkedése.
A folyamat úgy működik, hogy a Facebook leszerződik tényellenőrző cégekkel különböző régiókban, és ezek a cégek tehetnek javaslatokat arra, hogy az algoritmus milyen szabályok szerint működjön.
„Elfogadhatatlan lesz egy idő után, hogy egy magáncég döntse el, ki jöhet, és ki nem. Egyszer még nevetni fogunk azon, hogy valamikor Zuckerberg dönthette el, hogy mi kerüljön fel az internetre” – tette hozzá a szakértő.
A változtatásra szükség volt, hiszen az elmúlt években rengeteg cenzúra miértje volt megkérdőjelezhető. Sok politikus, a vallási élet szereplői és egyéb közszereplők közösségi fiókját tiltotta le a Facebook, hol egy adott posztot, hol az egész fiókot, határozatlan időre, akár.
Például Böjte Csaba megemlékezését is cenzúrázta a trianoni békediktátum évfordulóján az oldal 2020-ban. A ferences rendi szerzetes azt írta: „Nem hittem, hogy van cenzúra a facebook oldalon, de a Trianon napi szentmisét, az elmélkedéssel együtt törölte ez a közösségi oldal.” - nyilatkozta Ormos Zoltán netszakértő.
Hozzátette: „Félelmetes, de úgy tűnik, hogy a szólásszabadság sérül a szemünk előtt – politikai érdekek miatt…”
Előfordult, hogy ok nélkül, állításuk szerint tévesen egy magyar médiacég összes megjelenését letiltotta a legismertebb közösségi oldal. A Mediaworks Hungary Zrt. 2019 tavaszán közleményben azt írta, a közösségi oldal nem adott konkrét választ hivatalos érdeklődésükre a tiltás okáról, de szerintük nyilvánvaló, hogy „az amerikai cég döntésének politikai, ideológiai okai vannak”.
A tiltás kiterjedt a többi közt a Nemzeti Sportra, a Mindmegette.hu receptoldalra, a Likebalaton.hu. programmagazinra és számos megyei és városi kiadványra is – ismertették.
ezért arra kérte az olvasókat, hogy kizárólag az eredeti internetes címeken keressék a tartalmakat.
Később a Facebook visszaállította a Mediaworks Hungary Zrt. által kiadott lapok és hírportálok egy héttel azelőtt letiltott hirdetési fiókjait – közölte a kiadó. A Facebook nevében eljáró alkalmazott a „tévesen” letiltott fiókok miatt okozott „kényelmetlenségért” elnézést kért.
Korábban a Facebook Jair Bolsonaro brazil elnök két fiának fiókjait távolította el, amelyet Nathaniel Gleicher, a Facebook internetbiztonságért felelős vezetője jelentett be.
Jair Bolsonaro barzil elnök (Fotó: EPA/Joedson Alves)
Bolsonaro két fiát és követőiket a Facebook azzal vádolta meg, hogy egyeztetett kampányt folytatnak a platformon apjuk népszerűsítésére és politikai vetélytársai lejáratására. Az ötgyermekes brazil elnök két fia szintén politikus: Eduardo Bolsonaro képviselő, Flavio Bolsonaro szenátor.
Ezenkívül a brazil bíróság kötelezte az oldalt, hogy Bolsonaro 12 támogatójának fiókját is tiltsa le. Az indoklás az volt, hogy álhíreket terjesztettek a 2018-as választás idején.
Ugyanakkor sok, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos álhírt is letiltott a Facebook, amelyek súlyos károkat okozhattak volna. Legutóbb a venezuelai elnök oldalát fagyasztotta be a közösségi oldal ideiglenesen, mivel Nicolás Maduro megalapozatlan állításokat tett közzé a koronavírus gyógyításáról – közölte a The Verge.
Nicolás Maduro venezuelai elnök (Fotó: EPA)
Maduro egy olyan „csoda” gyógymódot hirdetett, amely állítása szerint meggyógyítja a koronavírust, de ezeket az állításokat az orvosi közösség nem erősítette meg. A Facebook egy videót is eltávolított, amelyben Maduro a kakukkfűből kivont homeopátiás szert, a carvativirt reklámozta.
Maduro a múltban „csodacseppekként” és „orvosi áttörésként” dicsérte a megoldást. A venezuelai orvosok „veszélyesnek” nevezték az elnök állításait, miszerint a carvatavir képes lenne kezelni a koronavírust.
Nem először fordult elő, hogy Maduro közösségi médiaplatformjain hamis állításokat tesz a koronavírus-kezelésekkel kapcsolatban. Tavaly márciusban a Twitter eltávolította egyik tweetjét, amely szerint létezik egy „sör”, amely megoldásat jeletn a Covid–19 ellen.
A Facebook vegyes sikerrel próbálta leküzdeni a koronavírussal kapcsolatos félretájékoztatást a világjárványban, és olyan szabályokat vezetett be, amelyek megkövetelték olyan bejegyzések eltávolítását, amelyek „közvetlen fizikai károsodáshoz” vezethetnek.
Az erről szóló 12 pontos listát az Aarp.org publikálta. A lista ezeket a mondatokat tartalmazza:
Ezeket a mondatokat észszerű okokból nem engedték megjelenni.