tóth gabi
Újabb bizonyítékok arra, hogy az európai menekültügyi rendszer megbukott. Migránslázadás tört ki Olaszországban.
Migránslázadás tört ki több olasz városban. Füstbombákkal, petárdákkal, üvegekkel dobálták a pajzsukkal falat képező rendőröket fiatal migránsok és szélsőbalos aktivisták Rómában. Ezzel egyidejűleg több olasz városban voltak zavargások egy novemberben hatósági üldözés közben meghalt, egyiptomi fiú halála miatt.
Olaszország-szerte migráns hátterű és szélsőbalos fiatalok csaptak össze a rendfenntartókkal egy fiatal egyiptomi halála miatt. A történtek előzménye, hogy a 19 éves Ramy Elgaml november 24-én éjszaka társával, a 22 éves tunéziai Fares Bouzidivel motorral menekült az őket üldöző csendőrautó elől, amikor egy falnak ütköztek. A balesetben Ramy meghalt.
Halálát három napon át utcai zavargások követték a milánói Corvetto nagy számban bevándorlók lakta kerületében. Az azóta folytatott ügyészi vizsgálat cáfolta azokat a közösségi oldalakon elterjedt híreket, miszerint a csendőrautó szándékosan nekihajtott a két fiatal motorjának. A vizsgálati eredményeket múlt pénteken hozták nyilvánosságra.
Ezt követően szemeteskukákat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be, kövekkel dobálták meg a rendőröket és a tűzoltókat a randalírozók több olasz városban, köztük Rómában, Milánóban, Bresciában és Bolognában. A tüntetéseket az Olasz Rasszizmusellenes Koordináció szervezte. Rómában az összecsapásokban megsérült nyolc rendőr. Guido Crosetto védelmi miniszter közölte: „Nem lehet tolerancia és semmiféle igazolás azokkal szemben, akik erőszakos cselekményeket követnek el az állam és a rendőrség ellen. A szombat esti összecsapások egyértelműen rávilágítanak a szervezett bűnözők és a gátlástalan rendbontók brutalitására, akik előre megfontoltan támadtak. Ez minden volt, csak nem békés tiltakozás."
Giorgia Meloni vasárnap reggel a közösségi oldalán hangsúlyozta, a zavargások és káosz újabb méltatlan jeleneteinek voltunk tanúi a megszokott rendbontók részéről, akik nem azért vonultak utcára, hogy valamilyen célért tüntessenek, hanem puszta bosszúvágyból.
Szolidaritásunk a rendfenntartó erőknek szól, gyors jobbulást kívánva a megsérült rendőröknek. A ti oldalatokon állunk
- üzente Meloni.
Bolognában a tüntetők megrohamozták a helyi zsinagógát és a „szabad Gázát” graffitik mellé felírták Elgaml nevét is. Az izraeli nagykövetség elítélte az antiszemitizmus újjáéledését. „Kifejezem a bolognai zsidó közösséghez való szolidaritásomat a helyi zsinagóga ellen elkövetett támadások után. Súlyos antiszemita támadás, amelyet teljes határozottsággal el kell ítélni” – tweetelte Jonathan Peled nagykövet. A zsidó közösség már júniusban is bírálta a palesztin zászló kitűzését a városházára. A polgármester döntése „nem a béke gesztusa” volt a növekvő erőszak légkörében, mondta akkor De Paz.
Nem ez volt az egyetlen hír, ami joggal verte ki az olasz emberek körében a biztosítékot. Az olasz ügyészség közlése szerint nyolc nőt ért támadás szilveszter éjszaka a milánói dóm előtti téren, és közülük eddig hárman tettek feljelentést. Szilveszterkor három belga, egy angol, egy dél-amerikai és három olasz nőt vettek körbe észak-afrikaiként azonosított férfiak. Egyszerre több tucatnyi támadóról volt szó, akik elszigetelték a kiválasztott áldozatot, molesztálták, fogdosták őt. Az egyik belga lány szexuális agresszióról beszélt. Silvia Sardone, a Liga jobboldali kormánypárt európai parlamenti képviselője az Il Giornale című napilapnak vasárnap azt mondta:
a napok teltével egyre szélesebben és drámaibban körvonalazódik a nők elleni erőszak, amely második alkalommal történik meg Milánóban.
Arra utalt, hogy 2022 szilveszterén is ugyanilyen támadás történt, amely esetében hat év börtönre ítélték az elkövetőket.
A hivatalos adatok a deportálás kudarcáról árulkodnak Németországban - írja a Bild. Az EU-ban egyetlen ország sem fogad be annyi menekültet és migránst, mint Németország, de amikor Németország arra kér más országokat, hogy fogadják vissza azokat a migránsokat, amelyeket ott regisztráltak először, általában nem történik semmi.
CDU főtitkára, Carsten Linnemann szerint ez az adat „további bizonyíték arra, hogy az európai menekültügyi rendszer nem működik”. A politikus azt követeli: „A számok magukért beszélnek. Változásra van szükség a migrációs politikában. Meg kell állítanunk a Németországba irányuló illegális migrációt, és vissza kell fordítanunk a német határokon.” Robbanásveszélyes, hogy Németország láthatóan sokkal jobban ragaszkodik az úgynevezett dublini eljáráshoz, mint más országok. 2024-ben Németország csak azoknak a migránsoknak a 13 százalékát tudta kitoloncolni, akiknek volt visszafogadási engedélye egy másik uniós országból.