időjárás
A legtöbb problémát az egyik itthon is nagyon népszerű márka termékével kapcsolatban állapították meg. Mutatjuk milyen eredményre jutott a fogyasztóvédők tesztje a fagyasztott halrudacskákkal kapcsolatban.
Egy német fogyasztóvédelmi szervezet gyorsfagyasztott halrudacskákat tesztelt, és a 19 vizsgált termék több mint felében jelentős szennyezőanyag-tartalmat mutatott ki. Mutatjuk mi derült még ki a tesztből!
Egy német tesztoldal a közelmúltban 19 népszerű halrudacskát vizsgált meg, amik közül többet nálunk is lehet kapni. Vannak köztük saját márkás termékek, nagy gyártók termékei és vegán, vagyis nem halból készült halrudak is. A teljesség igénye nélkül a vizsgált halrudacskák között volt a(z)
A laborvizsgálatok szerint a termékek nagyobbik része a felhasznált sütőolajból származó 3-monoklór-propán-diolt (3-MCPD) tartalmazott. Ez az anyag az élelmiszer-előállítás és -feldolgozás során természetesen képződik, viszont károsíthatja a vesét és elősegítheti a rák kialakulását. Az Iglo halrudacskákban különösen magas szennyezettséget mértek, de a vegán termékek közül is a legtöbb szennyezett volt ezzel az anyaggal-írja a Rizikométer. A teszten mindössze két termék kapott jó minősítést, az egyik ezek közül a Frosta Arany Halrudacska volt.
Az eredmények alapján (amiket nagyjából 2000 forintért itt lehet megtekinteni) inkább arra érdemes figyelni, hogy ne együnk túl gyakran és túl sok halrudacskát. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint egy óvodásnak (16 kg súlyú gyermek) halrudacskából csupán 3 darabot szabadna ennie, az iskoláskorúaknak és felnőtteknek pedig maximum 5 halrudacska fogyasztását javasolják naponta, és nem csak a 3-MCPD jelenléte miatt!
Már 2023-ban is arra a megállapításra jutottak a német szakemberek, hogy a haldarabkák elősütésekor káros anyagok keletkezhetnek, amit 19 termékből 11 esetében ki is mutattak. A kimutatott káros anyag pedig nem volt más, mint a 3-MCPD, amiről évekkel ezelőtt is tudni lehetett, hogy lehetséges rákkeltő anyag. Az elmúlt 2 évben csupán annyi változott, hogy a 2023-as teszten 6 termék kapott jó minősítést, köztük az Iglo halrudacskái, az idei teszten viszont csak 2 termék.
Mióta lehet halrudakat is kapni a boltokban?
A legendák szerint az eszkimóktól ered a gyorsfagyasztás hagyománya, hiszen ők a frissen kifogott halat jégtáblák közé tették, hogy az megőrizze minőségét és frissességét. Clarence Birdseye fejlesztette tovább a húszas évek elején az eszkimók ötletét. Évek kemény munkája és technológiai fejlődése után, végül 1955-ben Anglia egy kikötővárosában, Great Yarmouthban készítették az első halrudacskát. Magyarországon a ’90-es években kezdett el igazán népszerűvé válni a gyorsfagyasztott halrudacska. Kedveltségét növelte, hogy a panírozott, szabályos alakú, aranybarnára sült halrudakkal a gyerekeket is rá lehet venni a halfogyasztásra, emellett pedig gyorsan, fáradtság nélkül elkészíthető-olvasható a Szupermentán.
A Nébih társoldala, a Szupermenta 2017-ben 30 halrudacskát vizsgált meg jó alaposan. Megnézték a termékek ólom-, kadmium-, higanytartalmát, fehérjetartalmát, sótartalmát és a jelöléseik jogszabályi megfelelőségét. Gondot csak ez utóbbival kapcsolatban találtak, az akkori tesztgyőztes pedig a Coop saját márkás halfilérúdjai lett. A részletes eredmények itt érhetők le.