Létrehozva: 2025.01.21.

Telefonos csalások: így védekezhetsz ellenük!

A digitális csalók egyre kifinomultabb módszerekkel próbálnak meg rászedni minket. Sajnos egyre nehezebb felismernünk, ha ilyen helyzetbe kerülünk. Mutatjuk, hogy melyek a legnépszerűbb telefonos csalások, módszerek és, hogy miről lehet felismerni, ha megpróbálnak becsapni.

A kiberbűnözők ma már a legkorszerűbb technikákat is alkalmazzák annak érdekében, hogy hozzáférjenek a személyes adatainkhoz, ezáltal pedig akár a pénzünkhöz is. A csalók nem csak a világhálón, hanem azon keresztül telefonon is előszeretettel próbálkoznak a kiszemelt áldozat lehúzásával. A telefonos csalások többfélék lehetnek, de ha tudod, hogy mire kell figyelned, nem fognak átverni. Mutatjuk, hogy melyik módszer ellen, hogyan is védekezhetsz!

telefonos csalások
A korszerű technológia és az internet adta lehetőségek a telefonos csalásoknak is nagyobb teret adnak  Fotó: Sora Shimazaki / Pexels (illusztráció)

Ezek a legnépszerűbb telefonos csalások

Magyarországon is egyre elterjedtebb módszer a spoofing, ami a „hamisítás” kifejezés angol megfelelője. Ahogy a neve is mutatja, ennek a telefonos csalásnak az a lényege, hogy a hívó fél meghamisítja a telefonszámát, így te azt látod a készülékeden egy ismerősöd keres, például a számlavezető bankod. Emiatt aztán fel sem merül a gyanú benned, hogy a hívó fél egy csaló, pedig a vonal túlsó végén valójában olyan személy szól hozzád, aki a személyes és banki adataidra, azzal pedig a pénzedre pályázik.

A legfontosabb szabály, ami egyben garantálja, hogy ne válj áldozattá: SOHA NE ADD MEG A BANKKÁRTYÁD EGYETLEN KÓDJÁT SE, AHOGY AZ AHHOZ TARTOZÓ ONLINE BANKI JELSZÓT, VAGY HITELESÍTÉSI KÓDOT, MÉG AKKOR SEM, HA A HÍVÓ FÉL A BANKOD SZÁMÁRÓL KERES! A különböző pénzintézetek nem győzik hangsúlyozni, hogy ha fel is hívnak telefonon, akkor sem kérnek soha ilyen jellegű adatokat! Ezt kizárólag a csalók teszik! Vagyis ha ezt tapasztalod a legszerencsésebb, ha bontod a vonalat – akármennyire sürgős ügyre hivatkozva kérik is ezt a vonal túlsó oldalán. 

telefonos csalások
Soha ne adj ki bankkártyaadatokat telefonon keresztül, még akkor se, ha azt állítják, hogy a bankodtól keresnek! Fotó: Mikhail Nilov / Pexels (illusztráció)

A másik, napjainkban is népszerű telefonos csalási módszer a wangiri, azaz a visszahívásos csalás. Az elnevezése Japánból származik és annyiból áll, hogy tömegesen generált számítógépes hívásokat indítanak, a legtöbb esetben ismeretlen, külföldi hívószámú telefonszámról. A cél, hogy a hívott fél visszahívja a számot, ami viszont már egy emelt díjas hívás. Ez rengeteg pénzébe kerülhet annak, aki bedől a trükknek – már akkor is, ha 

  • csak kicsöng vagy 
  • foglaltat, esetleg 
  • vonalszakadást jelez tárcsázás után a hívás.

A jegybank a honlapján több módszert is ismertet, hogy ne válj áldozattá. Kérik, hogy:

kezeljük fenntartással a kéretlen, főként a külföldi számról indított telefonhívásokat és ne vegyük fel rögtön a telefont, ha ismeretlen külföldi számról jön be a hívás!

Különösen legyünk óvatosak akkor, ha az országhívó 2-vel vagy 5-el kezdődik és ha olyan országból hívnak bennünket, ahol nem él ismerősünk. Egy pár másodpercet igénybe vevő internetes kereséssel egyébként pofonegyszerűen találhatunk információkat egy-egy telefonszámról. Ráadásul az ilyen telefonszámok egyénileg, vagy akár csoportosan is letilthatók a mobiltelefonunkon vagy a szolgáltató ügyfélszolgálatán keresztül.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek