tóth gabi
Beléphet-e egy bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő egy ingatlanba a tulajdonos távollétében? Egy XII. kerületi nagy lakóház tulajdonosa szerint nem, ezért pedig az igazságszolgáltatáshoz fordult. A Budai Központi Kerületi Bíróság ítéletet hozott az igazságügyi szakértő ügyében.
Mit tehet meg egy igazságügyi szakértő? Ez volt a tulajdonképpeni fő kérdés egy polgári perben a Budai Központi Kerületi Bíróságon. Korábban ugyanis egy nagy értékű budai ingatlannal kapcsolatban folyamatban volt egy per, amelynek során a bíróság szakértőt rendelt ki a társasház értékének megállapítására. A szakértőt felhívta, hogy a szakvéleménye elkészítéséhez helyszíni szemlét is tartson.
A Seratus Ingatlan Kft. szakértője ki is tűzte az időpontot 2023-ban egy tavaszi napra, ám végül a szemle a tulajdonos betegsége miatt elmaradt. A szakértő az új időpontot 2023. július 10-re tűzte ki, és erről a tulajdonost is értesítették. A tulajdonos azonban a szakértőt értesítette, hogy az adott napon az ingatlanban senki sem fog tartózkodni. A Kft. tulajdonosának alkalmazottja a társaival megjelent a Szilágyi Erzsébet fasoron lévő ingatlannál. Megnyomták a kapucsengőt, de erre visszajelzés nem érkezett. Ezek után a bíróság megállapítása szerint lenyomták a kilincset és bejutottak az épület előkertjébe. A tulajdonos birtokvédelmi kérelmet terjesztett elő a XII. kerületi önkormányzat jegyzőjénél, aki a kérelmet elutasította, hivatkozva arra, hogy a szemle egyszer már meghiúsult, és a szakértő a munkaköri kötelességét teljesítette, ezért a tette nem jogtalan és önkényes, hiszen a hétköznapi életben is általánosan elfogadott gyakorlat, hogy amennyiben a csengetésre nem reagálnak, feltételezve, hogy a kaput a tulajdonos maga hagyta nyitva, bemennek a kertbe, hogy aztán kopogtatva az épületbe is bejussanak.
A tulajdonos nem értett egyet az önkormányzat döntésével, ezért a bírósághoz fordult. A Budai Központi Kerületi Bíróság 2024.november 29-én a keresetet elutasította, vagyis a szakértők cselekményét nem tartotta jogtalannak. Az ítélet indoklásában a bíró kitért rá, hogy a felperes csupán annyit tudott fotókkal igazolni, hogy a szakértők a kertig eljutottak.
Továbbra is az az álláspontunk, hogy a szakértők egyértelműen birtokháborítással jutottak be az ingatlanba, ezért mindenképpen fellebbezünk az ítélet ellen. Ha a bíróság másodfokon is nekik ad igazat, tulajdonképpen azt mondja ki, hogy a szakértők akár önhatalmúlag is, rendőr nélkül, birtokháborító módon, törvénysértően is bemehet egy ingatlanba. Ha viszont a szakértői céget elmarasztalják, az azért érdekes, mert egy sok ember sorsát, sok devizahiteles, vagy CSOK-osok eldöntő szakértői céghibázott ekkorát
– mondta a Ripostnak Balogh Klaudia, a tulajdonos képviselője.
Önhatalmúlag a tulajdonos engedélye nélkül bejárták a házat és jegyzőkönyvet készítettek az ellenérdekű féllel, ami miatt Rendőrségi nyomozás van folyamatban okirathamisítás miatt, mivel nem az írta alá a jegyzőkönyvet aki fel volt oda tüntetve. Meglepő módon még aznap szintén itt betörés történt a házban ahol több millió forint értékű tárgyak tűntek el, ami az ellenérdekű fél volt tulajdona volt korábban. A mai napig nyomoz a XII. Kerületi Rendőrség. A ház tulajdonosa és a Rendőrségi helyszíni szemle bizonysága szerint is a kapu nem volt nyitva, hanem a kapukódos telefont ami a mágneszárat működteti megbuherálták
– tette hozzá Balogh.
A tárgyaláson az alperes nem jelent meg.