tóth gabi
2021 januárjában volt utoljára olyan alacsony az infláció, mint most.
Továbbra is folytatódik a drágulás mértékének csökkenése, utoljára 43 hónappal ezelőtt volt ilyen alacsony az infláció. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt héten bejelentett számai azt mutatják, hogy idén szeptemberben 3 százalékkal drágultak az árak a tavalyi év azonos időszakához képest.
A szakértők szerint az infláció kedvező alakulásában az játszotta a legnagyobb szerepet, hogy jelentősen csökkent az elmúlt időszakban az üzemanyagok ára. Az előnyös statisztikai adatok megerősítik, hogy egyre kevésbé jelent problémát a magyar gazdaságban az infláció, azaz egyre jobban fókuszálhat a kormányzat a növekedés beindítására.
A szakemberek abban is egyetértenek, hogy bár a következő hónapokban biztosan magasabb számokat mutat az inflációs ráta a bázishatások és a közel-keleti helyzet esetleges súlyosbodása miatt, aggodalomra semmi ok, egyre kevésbé jelent problémát az infláció a magyar gazdaságban.
Ami a konkrét adatokat illeti, továbbra is a szolgáltatások felelnek a pénzromlásért, szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 8,4 százalékkal emelkedett a szolgáltatások ára. Kellemetlen meglepetés, amiben az aszály hatása is megjelenhetett már, hogy az augusztusi 2,4 százalék után gyorsult az élelmiszer-infláció, az élelmiszerek ára átlagosan 3,7 százalékkal emelkedett.
A kormány sikeresen kezelte a háború és szankciók következtében megugrott inflációt, letörte és tartósan alacsony szintre szorította azt
– így értékelte az adatokat Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki hangsúlyozta: az infláció alacsony szinten tartása érdekében a kormány továbbra is fenntartja az olyan célzott és hatékony intézkedéseket, mint az online árfigyelő rendszer, amely 2023. július 1-je óta folyamatosan segíti a kiskereskedelmi verseny élénkítését és az infláció kontrollálását.
Az infláció mérséklődése és a folyamatos, már egy éve tartó, jelentős mértékű reálbér-emelkedés lehetővé teszi a kiskereskedelmi forgalom további bővülését
– fogalmazott a miniszter. Kiemelte, hogy a tartósan alacsony infláció kiszámíthatóságot jelent, ami erősíti a fogyasztói bizalmat, és a fogyasztás növekedésén keresztül tovább támogatja a gazdasági növekedést. Az árfigyelőn kívül érdemes feleleveníteni a kormány több korábbi intézkedését is:
Összeraktuk az akciótervet, amivel Magyarországnak új lendületet fogunk adni
– fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. Jelezte, hogy a gazdasági semlegesség három-hatszázalékos gazdasági növekedést fog jelenteni. Megjegyezte, hogy ez a mostani negyedévben még nem fog jelentkezni, azonban 2025 elején robbanásszerű növekedés várható. Jelezte, hogy a megfizethető lakhatás tekintetében előre kell lépni, és Budapesttel is készen állnak a tárgyalásra.
Támogatni fogjuk a falusi lakás- és házépítést, az emberek megtakarításait is felhasználjuk
– mondta a kormányfő. Szót ejtett arról is, hogy jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel a bérekről, a cél, hogy
egymillió forintos átlagkereset legyen Magyarországon.
Továbbá bevezetik a munkáshitelt, valamint a Demján Sándor programmal segítik a kis- és középvállalkozásokat.
Íme videónk a témáról: