tóth gabi
A legvadabb horrorfilmekben látni olyat, amit a túrázók időnként kiszúrnak a Bükk-hegység lombjai alatt. Riasztó, emberi kézre hasonlító „lények” lepték el az erdőket. A Ripost utánajárt, mi okozza a riadalmat.
Sokan vágynak rá, hogy a pörgős hétköznapok után kikapcsolódjanak valahogy. Sokan túrázni viszik a családot a természetbe, többen rajonganak a Bükk-hegységért, mert annak egyedülálló szépsége, nyugalma és miliője utánozhatatlan, amíg meg nem látjuk a földből kikúszó riasztó szörnynövényt!
Aki úgy húz túrabakancsot és indul el a Bükkbe, hogy előtte még sosem járt ott, ráadásul semmilyen előismerete nincs róla, milyen állat- és növényvilággal találkozhat, akár riasztó élményként könyvelheti el az ott látottakat. Az erdőben a gombászok már jól ismerik, a tapasztalatlan túrázók számára viszont olyan, mintha egy horrorfilm díszletei között sétálnának, ha meglátnak egy gombafajt, a bunkós agancsgombát, vagy ahogy gúnyolni szokták a közbeszédben: a „halott ember ujjait”. Igen, jól olvasod. Ez a gombafaj gyakran előfordul a Bükkben, sőt – az ország más erdeiben is!
A gomba fák ágain, tuskókon leli kedvét, és ha elkezd nőni, emberi kézre nagyon hasonlító alakot ölt – igazi szörnyszülöttnek tűnhet, ha megérik. Halott embernek tűnői „ujjai” 4-10 centiméter magasra is képesek ágaskodni, ráadásul sötét színű is lehet a három-hat „ujjat” növesztő faj – nem csoda, hogy az ehetetlen gombafajtól valamennyi túrázónak borsódzik a háta.
A hazai gombászok egyik Facebook-csoportjában borzonganak az emberek a „halott ember ujjaitól”, köztük H. András is, aki képeket is megosztott a szörnyszermű gombáról.
Na, egy ilyen gombától, főleg egy temetőben sokan falra másznának
– fogalmazta a férfi bejegyzésében, amelyre rögtön elindult a kommentcunami. Erzsébet szinte elájulna, ha farkasszemet nézne egy ilyen növénnyel. „Biztosan szívgörcsöt kapnék, ha ezt meglátnám a közelemben” – írta egy poszt alatt, amihez képeket osztottak meg a riasztó gombáról. Ágnes sem repesne az örömtől, ha találkozna egy ilyen gombával.
Még jó, hogy nem ehető, mert ha az lenne, én biztos nem enném meg. Elhánynám magam tőle, nagyon csúnya!
– fogalmazott a gombász nő.
A különös gombafaj azonban nemcsak ártalmatlan, hanem hasznos is! Az indiai orvoslásban hívják segítségül: szülés után édesanyáknak ajánlják; őrölt gombaporként keverik el és adják a kismamáknak, mert serkenti a tejtermelést.
Mutatjuk a horrorgombát galériában!