kulcsár edina
Az enyhe téli időjárásnak köszönhetően rengeteg idén a vérszívó, és nem csak az erdőkben! A szabadban bárhol is legyünk, érdemes védekezni a kullancsok ellen, ha pedig belénk fúródik egy, ez a teendő!
Az elmúlt évekhez képest sokkal több kullancsra kell számítani idén, ráadásul több új faj is megjelent Magyarországon. Ennek elsődleges oka a szokatlanul enyhe tél és a nyárias tavaszi időjárás a szakember szerint. Mivel lehet ellenük védekezni, és mi a teendő, ha belénk fúródik egy kullancs?
A meleg, száraz idő kifejezetten kedvez a kullancsok szaporodásának, amik az elmúlt évek során egyre több helyen bukkannak fel - hívta fel a figyelmet a Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke az InfoRádióban. A magasfüves, bozótos, susnyás területeken vagyunk a leginkább kitéve a kullancstámadásnak, azonban nem árt tudni, hogy a parkokban és kertekben is előfordulnak.
A kullancsok sok súlyos betegséget terjesztenek, amik közül a legismertebb a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás (meningo-encephalitis). Ha ez még nem lenne elég indok a védekezésre, újabb kullancsfajok kezdtek el terjedni az országban, ami a nálunk honos kullancsokhoz képest sokkal agresszívebbek. Jelenleg a Hyalomma kullancsok tartják lázban a kutatókat, amik nagyobbak és gyorsabbak a Magyarországon megszokott kullancsoknál. A gond velük az, hogy számos betegség terjesztésére képesek, ezek közül a leghírhedtebb az akár 30%-os halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa.
Itt találkozhatunk leggyakrabban kullanccsal
Magyarország bármely területén találkozhatunk kullancsokkal, ám egyes területeken nagyobb az arányuk. Fokozottan fertőzött területek a Webbeteg szerint például
Első sorban hosszú ruházattal, megfelelő hatóanyagú kullancsriasztó készítményekkel, illetve az emberek számára kifejlesztett, agyvelőgyulladás elleni védőoltással (Lyme-kór ellen nincs oltás). Ezt főleg a 60 évesnél idősebbeknek és a 20 évnél fiatalabbaknak érdemes beadatni, kiváltképp, ha sokat járnak a természetbe, parkokba, kirándulni vagy kutyát sétáltatni. Az oltás szinte teljesen veszélytelen és hatékony védelmet jelent. Az oltássorozat három oltásból áll. Az ezt követő három év elteltével egy emlékeztető oltást kell beadatni.
Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint erre a feladatra bizonyítottan csak a következő vegyületek alkalmasak: dietil-toluamid (DEET), pikaridin (icaridin), etil-butil-acetil-aminopropionát (IR3535) és a citriodiol (P-mentán-3,8-diol). Ezeket rakják különböző százalékban a Magyarországon is kapható rovarriasztókba. Olyan terméket vegyünk, amiben megtalálhatók ezek az összetevők.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) azt tanácsolja, hogy a kullancsot minél hamarabb távolítsuk el, mivel a kórokozók átvitelének esélye az eltelt idővel nő. A kullancsot eltávolításkor tilos lekenni zsírral vagy olajjal, mert ennek hatására fuldokolni kezd, és fertőző nyálat ürít az áldozatába. A szakszerű eltávolítás eszköze a kullancseltávolító kanál, amely gyötrés- és fertőzésveszély-mentesen távolítja el a vérszívót.
Ha a csípés helyén legalább 5 cm átmérőjű vöröses vagy kékeslilás bőrpír jelentkezik, azonnal forduljunk a háziorvoshoz, aki az összes információ gondos mérlegelése alapján állítja fel a kórismét. Ha bőrpír nem jelentkezett, de a kullancscsípés utáni néhány hétben egyéb tüneteket (pl. láz, fejfájás, izom és ízületi fájdalom stb.) észlelünk, szintén forduljunk orvoshoz. Aki pedig szívdobogásérzést, bénulást, nehézlégzést vagy súlyos fejfájást észlel magán, mielőbb keresse fel a területileg illetékes sürgősségi ügyeletet vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!