kulcsár edina
Egyre több behurcolt vagy épp honos állatok által terjesztett betegségről hallani itthon is. Nemrég például a nyugat-nílus lázzal kapcsolatban tett közzé felhívást a hatóság. Milyen betegségeket terjesztenek itthon az állatok és mit kell tudni ezekről? Utánajártunk!
Itthon is megjelentek olyan egzotikus betegségek, amik eddig csak külföldön betegítették meg az embereket. Ennek az egyik oka a globális felmelegedés, a másik pedig az élelmiszeripar, konkrétabban a távoli országokból ideutaztatott élelmiszer. Mit érdemes tudni ezekről a betegségekről és mennyire újkeletűek itthon?
Az állatok által terjesztett egzotikus betegségeknek széles skálája van világszerte. Ezek közül néhány csak bizonyos országokban vagy konkrét állatfajoknál fordul elő. Ilyen betegség például a malária, a Zika-vírus, a nyugat-nílusi vírus, az Ebola, a trachoma vagy más néven egyiptomi szemgyulladás, a Lyme-kór, a krími-kongói vérzéses láz, a madárinfluenza vagy a sertésinfluenza és a veszettség.
Szinte mindegyik felsorolt betegség előfordulhat az országban. Vagy úgy, hogy valaki külföldön megfertőződik és Magyarországra utazik, vagy úgy a náluk élő állatok (invazív vagy honos) terjesztik. Megijedni azonban nem kell, mivel ezek a betegségek jellemzően enyhe tüneteket okoznak és járványos (tömeges) megbetegedést sem okoznak.
Mivel Magyarországon kötelező a kutyák veszettség elleni oltása, így ez a betegség nagyon ritkán fordul elő az országban. A madár- és sertésinfluenza is nagyon ritkán üti fel a fejét, olyankor pedig a hatóság azonnal drasztikus intézkedéseket vet be: leöli az érintett állatokat és az azok környezetében élőket is. A malária az 50-es évek óta, az Ebola és az egyiptomi szemgyulladás, valamint a Zika-vírus csak külföldön kapható el, a nyugat-nílusi lázat viszont itthon is el lehet kapni, akárcsak a Lyme-kórt.
A kullancsok sok súlyos betegséget terjesztenek, amik közül a legismertebb itthon a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Emellett újabb kullancsfajok kezdtek el terjedni az országba, amik olyan veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, mint a krími-kongói vérzéses láz. Ezek közül az agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás, a másik két betegség ellen viszont nem. Ellenben, ha időben felismerik őket, akkor antibiotikummal könnyen kezelhetők, ráadásul a rengeteg hatékony kullancsriasztó szer is kapható a boltokban, amikkel megelőzhető a megfertőződés.
Ilyen betegség például a Zika-vírus vagy a nyugat-nílusi láz, amiket itthon is több embernél kimutatták már. A Zika-vírus általában influenzaszerű tüneteket okoz, de a fertőzések körülbelül 75%-a tünetmentesen zajlik, és a tünetes fertőzések nagy részében is csak enyhe tünetek jelentkeznek 3-14 nap lappangási idő után. Ezek lehetnek láz vagy hőemelkedés, rossz közérzet, fejfájás, kiütés, ízületi fájdalom, kötőhártya gyulladás. Várandós nők fertőződése során viszont a magzatnál veleszületett idegrendszeri fejlődési rendellenesség -úgynevezett vízfejűség- alakulhat ki. Oltás nincs ellene, de szűrővizsgálat létezik az NNGYK-nál. A nyugat-nílusi láz a A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatása szerint egy Magyarországon minden évben szezonálisan (június-november) előforduló, szúnyogok által terjesztett betegség, ami ellen ugyancsak nincs oltás, de hosszú ruházattal, szúnyoghálóval és szúnyogriasztó szerekkel hatékonyan lehet ellene védekezni. A fertőzött emberek többsége tünetmentes, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. A vírus leginkább az idős emberekre veszélyes, esetükben - 4-5 ezer fertőzésenként egyszer - agyvelő, vagy agyhártyagyulladás és más idegrendszeri tünetek léphetnek fel.