kulcsár edina
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint a napokban két ember szervezetéből is kimutatták az itthon nem honos vírust. Kire és mikor jelent veszélyt a Zika-vírus?
Két, Thaiföldön járt személynél igazolta a szúnyogcsípéssel terjedő Zika-vírus fertőzést a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Kinek és milyen esetben kell tartania ettől a vírustól? Hogyan terjed és mivel lehet ellene védekezni? Van rá esély, hogy Magyarországon is tömeges megbetegedések legyenek? Íme a válaszok!
Az Afrikából származó Zika-láz vírusfertőzés. 2014 februárjában ütötte fel először a fejét az amerikai kontinens őslakosai körében. A betegség 2015-ben Chilében, Panamában, Venezuelában, El Salvadorban, Mexikóban, Suriname-ban, Kolumbiában, Guatemalában és Paraguayban is megjelent. A Zika-vírust a sárgaláz, a dengue-láz és a chikungunya-láz kórokozóját is terjesztő Aedes aegypti szúnyog hordozza, ami a világ minden táján előfordul, így a járvány további országokra is átterjed. Jelenleg Afrika, Amerika, Ázsia és a Csendes-óceáni térség trópusi-, szubtrópusi területein fordul leginkább elő a kórokozó.
A Zika-vírust elsősorban szúnyogok terjesztik. Ezek a szúnyogok napközben csípnek, de előfordulhat, hogy éjjel is aktívak maradnak. A szúnyogok akkor fertőződnek, ha Zika-vírussal fertőzött állattól vagy embertől szívnak vért abban az időszakban, amikor a fertőzés miatt az ember vagy az állat vérében is megtalálható a vírus. A fertőzött szúnyog a csípésével embereket és állatokat is megfertőzhet. A vírushordozó szúnyog csípését követő 3-12 napon belül négy emberből háromnál megjelennek a betegség tünetei, köztük az enyhe láz, a bőrkiütés, a fejfájás és az ízületi fájdalom. Egyelőre nincs megelőző hatású védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére - olvasható az NNK tájékoztatójában.
A Zika-vírus általában influenzaszerű tüneteket okoz. A fertőzések körülbelül 75%-a tünetmentesen zajlik, és a tünettel járó fertőzések nagy részében is csak enyhe tünetek jelentkeznek 3-14 nap lappangási idő után. Ez lehet láz vagy hőemelkedés, rossz közérzet, fejfájás, kiütés, ízületi fájdalom, kötőhártyagyulladás. Várandós nőkre veszélyesebb a vírus: megfertőződésük esetén a magzatnál veleszületett idegrendszeri fejlődési rendellenesség - úgynevezett vízfejűsé g- alakulhat ki. Amennyiben a fertőzött területről visszatérő utazók az érkezést követő 3 héten belül megjelenő Zika-vírus fertőzésnek megfelelő tüneteket tapasztalnak, forduljanak orvoshoz és említsék meg utazásuk helyszínét.
Két importált Zika-vírus fertőzést igazolt a napokban az NNK Virális Zoonózisok Nemzeti Referencia Laboratóriuma. A két fertőzött előzetesen Thaiföldön járt, a fertőzést enyhe tünetekkel vészelték át. Honi eredetű megbetegedés nem fordult elő, hazai járványveszélyt a Zika- vírus nem jelent - írja az NNK.
Zika-vírus szűrővizsgálatra térítés ellenében a Nemzeti Népegészségügyi Központban van lehetőség, tünetmentes fertőzés szűrése esetében a hazatérést követő minimum 4 hét elteltével, várandósság esetén pedig a gondozás keretében Zika-vírus fertőzés gyanúja esetén kötelezően elvégzendő szűrővizsgálat ad erre lehetőséget.
A trópusi területek egyre népszerűbb üdülési célpontok a magyar lakosság körében. Mivel védőoltás, illetve gyógyszeres terápia nem áll rendelkezésre a Zika-vírus ellen, kiemelten fontos a vírussal fertőzött országokba utazók számára a szúnyogok elleni védekezés mind beltéren, mind kültéren. Különösen napkeltétől napnyugtáig, amikor az Aedes szúnyogok leginkább csípnek -szemben a maláriát terjesztő szúnyogokkal. A védekezéshez használjunk: