tóth gabi
Számos kórházban már nem engedik be a látogatókat, hogy ezzel is óvják a fekvőbetegeket az influenzás megbetegedésről. Rusvai Miklós virológus szerint még messze a csúcs.
Az elmúlt két tél virológiai szempontból egyértelműen a koronavírus jelenlétéről és az influenza eltűnéséről szólt. Most bármilyen furcsán is hangzik, úgy tűnik, ezen a téren is visszatért az élet a rendes kerékvágásba, hiszen február vége van és minden az influenzajárványról szól. Egyre több kórházban van látogatási tilalom, és a járványgörbe még mindig felfelé tart.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb adatai szerint február 13. és 19. között 54 ezren fordultak influenzaszerű tünetekkel háziorvoshoz.
A betegek 43 százaléka 14 év alatti, 31 százaléka pedig 15-34 év közötti volt, tehát kijelenthető, hogy az influenza leginkább a gyerekekre és a fiatal felnőttekre jelent veszélyt.
100 ezer lakosra vetítve a legtöbben Békés, Csongrád-Csanád és Somogy, a legkevesebben Pest, Heves és Bács-Kiskun vármegyében keresték fel a háziorvosokat influenzás tünetekkel. Számos kórházban rendeltek el teljes körű látogatási tilalmat:
Somogy vármegye egyik kórházába sem léphetnek be a látogatók, ugyanez érvényes a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ hódmezővásárhelyi és a kakasszéki intézményeiben, valamint a szentesi Dr. Bugyi István Kórház fekvőbeteg osztályain is. Budapesten a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben van teljes látogatási tilalom.
Részleges tilalom van érvényben a győri Petz Aladár Egyetemi Oktatókórház pulmonológia osztályán, a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Celldömölki Telephely II. Krónikus Belgyógyászati Osztályán, illetve a szolnoki Hetényi Géza Megyei Kórház-Rendelőintézet pulmonológiai osztályán.
Rusvai Miklós virológus a Ripostnak elmondta: a hivatalos járványküszöböt már négy hete átlépte a megbetegedések száma.
Járvány van, ez teljes biztonsággal kijelenthető. Növekednek az esetszámok, a járványgörbe még nem érte el a csúcsot. Úgy látom, ez 2-3 hét múlva, március elején-közepén várható
– fogalmazott a szakember. A betegség annyiban a "régi" maradt, hogy a tünetek nem változtak: láz, rossz közérzet, izomfájdalom, fáradékonyság, légzési nehézség, tüsszögés jellemzi, ám ritkán emésztőszervi megbetegedés (hányás, hasmenés) is kísérheti az influenzát.
Az, hogy kit mennyire dönt le a betegség, abszolút az egyén adottságaitól függ. Mennyi vitamint fogyaszt, milyen korú, van-e társbetegsége
– magyarázta a professzor, hozzátéve, a fertőzés 5-7 nap alatt lezajlik. Akinél még ezután is maradnak fenn tünetek, az valamilyen szövődményre utal, amelyet esetleg antibiotikummal kell kezelni. Ilyen lehet például a tüdőgyulladás, vagy a tüdőfibrózis. Azoknak, akik elkapták az influenzát, ágynyugalmat, pihenést és sok folyadék fogyasztását javasolja Rusvai Miklós.
Az influenza ellen természetesen az immunrendszer-erősítés a legfontosabb, de máshogy is védekezhetünk a fertőzés ellen. Illetve védekezhettünk volna a professzor szerint.
"A leghatékonyabb mód még mindig a maszkviselés, amely nemcsak az influenzától, hanem a többi légzőszervi vírus ellen is nagyfokú védelmet nyújt. Aki hallgatott a szakemberekre, az beoltatta magát influenza ellen, bár sajnos az átoltottság alacsony, dacára annak, hogy már októbertől elérhető volt az oltóanyag. Aki viszont nincs beoltva, és most szeretné felvenni a vakcinát, annak nem ajánlom, hogy megtegye. Az orvosi rendelőben ugyanis nagy eséllyel elkapná a fertőzést, amit az oltóanyag még jobban fokozna, mert "lefoglalja" az immunrendszert, s így még rosszabbul lehet a páciens, mintha oltás nélkül betegszik meg" – magyarázta Rusvai Miklós.
Az influenza mellett a többi vírus sem szűnt meg létezni, ugyanúgy ott vannak a levegőben.
Az NNK által bevizsgált, betegektől vett minták közül minden negyedik az influenzát, minden tizedik a gyerekekre igen veszélyes RSV-vírust mutatja ki, és kisebb számban, de még jelen van a koronavírus is.
A virológus figyelmeztetett: az RSV a gyerekeknél okozhat súlyos tüdőgyulladást, amelyet szélsőséges esetben csak lélegeztetőgépen tudnak meggyógyítani. Sajnos vakcina nem áll rendelkezésre a vírus ellen.