kulcsár edina
A korábban jött jó időnek vannak előnyei is hátrányai. Például korábban vehetjük birtokba a természetet, ami viszont már olyannyira feléledt, hogy a vérszívók is megjelentek. Így érdemes védekezni a kullancsok ellen!
Általában csak áprilisban jelennek meg a kullancsok az országban nagyobb számban, de az idei, átlagosnál melegebb időjárás miatt már most érdemes felvértezni minimum a kis kedvenceinket ellenük. Ezek a kisállat tulajdonosok és kisgyermekesek teendői a 2024-es kullancsszezon kezdetén!
Bár leggyakrabban a lombos időszakban akadhatunk velük össze, az idei tél során is tapasztalt szokatlanul meleg időjárás megváltoztatja a kullancsok szokásait. Korábban kezdik aktivizálni magukat, így már most, márciusban is érdemes elővigyázatosnak lennünk- hívta fel a figyelmet Somogyi Anna Ágnes, a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa a Turista Magazinnak. Fontos tudnunk, hogy a kullancsok nem csak a településektől távol, hanem már a városi zöldterületeken is nagy számban vannak jelen!
Túrázás, vagy csupán egy parkban töltött piknik után is át kell nézni magunkat és a velünk élő kisállatokat is többször. A szabadban tartózkodáskor lehetőleg viseljünk világos ruházatot, hogy könnyebben észrevegyük a rajtunk mászó kullancsot és a kullancsriasztó készítményeket is ideje bevetni. Aki kullancsot talál magában, fontos, hogy minél hamarabb kiszedje azt.
A kullancsok tulajdonképpen nagyra nőtt atkák, mégis a pókszabásúak közé tartoznak, amik alapvetően madarak, hüllők és szárazföldi emlősök vérével táplálkoznak, így a háziállatok és az emberek is kedvelt célpontjaik közé tartoznak. Világszerte több száz fajuk van, ezek közül pedig Magyarországon kb. 20-30 kullancsfaj fordulhat elő.
A különféle kullancsfajok -amiből három különösen nagy veszélyt jelent a kutyákra, macskákra- a vadállatokból szívott vérrel kórokozókat, vírusokat, baktériumokat, parazitákat juttatnak a saját, majd más állatok, emberek szervezetébe. A megfertőződés mikéntje azon múlik, hogy a közelben élő erdei állatokban, milyen kullancs terjesztette betegség honos. A kutyákra első sorban a babesiosis jelent veszélyt, a macskákat a haemobartonellózis fertőzés fenyegeti leginkább. A kullancsok ezen kívül hordozhatnak még emberre is nagyon veszélyes
és még vagy 300-féle fertőzést.
Mielőtt megveszünk valamit, kérjük ki egy állatorvos véleményét, és kizárólag engedéllyel rendelkező állatgyógyászati készítményt vásároljunk. Ezektől a készítményektől aztán jogosan várhatjuk majd el, hogy azt tegyék, ami a dobozra van írva: tartsák távol, pusztítsák el a kártevőket. Ehhez viszont tudatosan kell kiválasztani a megfelelőt, szem előtt tartva azt, hogy az állatgyógyászati termékeknek is megvan a maga kockázata. Nem mindegy azonban, hogy irtó-, vagy riasztószert alkalmazunk-e. A riasztószerek nem pusztítják el a parazitákat, csak távol tartják őket, egy ideig. Ezzel szemben a kullancsirtók (nyakörvek, cseppek) elpusztítják a kártevőket, és még ha be is jutnak a kedvencünkbe, többnyire nem fertőzik őt meg. A Nébih által letesztelt, megbízható készítmények listája itt található.
Az Egyesült Államokban óránként 54 új Lyme-kóros esetet diagnosztizálnak, és bár a legtöbb esetben az antibiotikumos kezelés hatékony, körülbelül a betegek tíz százaléka számára nem nyújt megoldást. Az MIT és a Helsinki Egyetem kutatói éppen ezért egy új, emberi verejtékben található fehérjén alapuló krémet fejlesztettek ki, amely ígéretes kezelést jelenthet minden Lyme-kóros beteg számára.
Elsősorban hosszú ruházattal, megfelelő hatóanyagú kullancsriasztó készítményekkel, de az emberek számára létezik hatékony védőoltás is a Lyme-kór ellen. Ezt főleg az időseknek és a fiataloknak érdemes beadatni, főleg, ha sokat járnak a természetbe, parkokba, kirándulni vagy kutyát sétáltatni. Az oltás szinte teljesen veszélytelen és hatékony védelmet jelent. Az oltássorozat három oltásból áll. Az ezt követő három év elteltével egy emlékeztető oltást kell beadatni. A Lyme-kór ellen viszont egyelőre még nincs hatékony védőoltás.