tóth gabi
Most látszik csak igazán, milyen sok termékkel próbálnak átverni a multik! Mióta kötelező bejelenteni, ha ugyanazt a terméket kisebb csomagolásban, ugyanannyiért árulják, azóta tele vannak a boltok figyelmeztető táblácskákkal. Egyetlen üzletben huszonkilencet számoltunk össze!
Megelégelte a kormány a multik trükközését, akik egyszerűen csak átcsomagolják a terméküket és kevesebbet raknak ugyanakkora csomagolásba, de ugyanannyiért árusítják. Így a vevő nem is veszi észre a drágulást. Éppen ezért március óta rendelet kötelezi a gyártókat, hogy amennyiben egy termék mérete megváltozik, azt be kell jelenteniük és nyilvánosságra hozzák a NÉBIH honlapján, továbbá két hónapon keresztül a kereskedő köteles egyértelmű jelöléssel felhívni a figyelmet arra, hogy a termék összement.
Ez alól kivétel, ha az új, kisebb kiszerelés mellett ott van a polcon a korábbi termék is, már legalább hat hónapja.
A Ripost arra volt kíváncsi, hány terméken találunk jelölést, ha ezen a hétvégén megyünk el vásárolni. Azt tapasztaltuk, hogy a főként külföldi és saját termékes árut kínáló boltokban jóval kevesebb a jelölés, mint azokban, amik elsősorban hazai termékeket forgalmaznak. Az egyik hazai üzletlánc boltjában 29 olyan terméket találtunk, amelyikre kitették a figyelmeztetést: "Vigyázzon, a termék kisebb lett!"
A mosószereknél például a Tomi Power 13-as és 15-ös mosókapszulánál és a Persil négy az egyben mosókapszulánál látható a méretcsökkenés. Az öblítőknél, a Coccolino 1050 ml-es kiszerelés lett kisebb. Figyeljünk, mert 17 féle Somat mosogatógél és tablettás termék mennyisége is kevesebb lett!
Az előrecsomagolt termékeknél a legalább egy milliárd forint árbevételű üzleteknek, a forgalmazás megkezdésétől számítva két hónapig jelölniük kell a kiszerelés változását. Ha az új, kisebb kiszerelés mellett van a korábbi termék már legalább hat hónapja, úgy nem kell feltüntetni semmit a boltoknak. Az érintett termékek listája a Nébih oldalán látható. Az elmúlt két hónapban a gyártók több termék méretét és csomagolását változtatták meg.
A tartós élelmiszereknél és a tejtermékeknél is gyakori, hogy kisebb csomagolásba teszik és így észrevétlenül árat emelnek. Az EVA szardínia például 115 grammról 100 grammra ment össze. A Nesquik instant kakaó 150 és 600 grammos kiszerelését jelzik az üzletekben. A Kellogg's gabonapehely 330 grammos kiszerelését árulják ugyanannyiért, mint a 375 grammost. A Lays chipseknél érdemes nagyon figyelni, mert a csomagolás mérete változatlan, egyedül a felirat mutatja a különbséget, így az 55 grammos kiszerelés ugyanannyiba kerül, mint a 60 grammos. A Balaton szelet mérete is 3 grammal csökkent, a korábbi 30 grammról 27 grammra. A Detki Mese mézes linzeres keksz mérete is változott, de az ára nem: a korábbi 200 grammról 180 grammra ment össze.
Az Alföldi Tej piacra dobta új, 300 grammos méretben a Mesés tejfölt, ami korábban 330 grammos volt. A Mizo szeletelt sajtok is 25 grammal lettek kisebbek, az új csomagolásba már csak 100 gramm fért bele. A Tihany Camembert sajt is csökkent öt grammal, ám a kisebb, 120 grammos kiszerelés ára ugyanaz, mint a nagyobb méretűé. A Sissy zsírszegény túró 100 grammal csökkent, most már 400 grammot kapunk a korábbi 500 gramm áráért.
A jégkrémeknél is történt méretcsökkenés. Megtévesztő, hogy a Carte D'Or jégkrémeket ugyanakkora dobozban árulják, miközben a benne lévő mennyiség nem egyforma, a 45 grammtól egészen 47,3 grammig mindenféle változat van, miközben az ár ugyanaz. A pálcikás változat közül a Magnum 110 ml lett kisebb és már csak 90 ml kapható a nagyobb méret árában. Az üdítőitaloknál a Pepsi termékek mérete változott.
A Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) oldalán elérhető a szupermarketekben kapható termékeknek a listája, amelyeknek a mérete csökkent. A multik azonban észlelhették, hogy már nem érdemes ezzel a módszerrel élniük, mert míg márciusban 581 terméket jelentettek le méretcsökkentettként - ez volt az első hónap, amikor jelenteni kellett a méretcsökkenést, így a legtöbb bejelentés március 1-jén érkezett -, addig áprilisban már csak 31 terméket, májusban eddig viszont már csak nyolc árucikket jelentettek. Ez azt mutatja, hogy a kormány intézkedése megtette a hatását: lassacskán vége a trükközésnek, hiszen most már a vásárlók is láthatják, ha kevesebbet kapnak ugyanannyi pénzért.