tóth gabi
A támogatás iránti érdeklődés februárban is nagy volt. A családok átlagosan 26 millió forintot igényeltek otthonteremtésre, sokan összevonják más családtámogatási lehetőségekkel.
A CSOK Plusz egy legfeljebb 3 százalékos kamatozású kölcsön, ráadásul a futamidő alatt született második babától minden újabb gyermek után elengednek a fennálló tartozásból 10-10 millió forintot. Mekkora kölcsönt vehetnek fel így átlagosan a családok és milyen egyéb hitelt érdemes és lehet e mellé a támogatott kölcsön mellé igényelni? Íme a válaszok!
Hornung Ágnesnek, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkárának legutóbbi beszámolója alapján február végéig mintegy 2000 CSOK Plusz igénylést nyújtottak be a bankokban. Az átlagos hitelösszeg 26 millió forint volt. Az érdeklődők mintegy kétharmada gyermektelen, a párok hölgy tagjának életkora az esetek felében nem éri el a 30 évet. Az érdeklődők 20-20 százaléka Babaváró hitellel vagy piaci lakáshitellel is kiegészítené a lakáscélú támogatott kölcsönt. Hogyan lehetséges ez, mennyi lesz így a havi törlesztő? Most kiderül!
Az átlagos, 26 millió forintos CSOK Plusz kölcsön után az első évben csak kamatot kell fizetniük a családoknak, vagyis az első évben 65.000 forint a havi törlesztőrészlet. A második évtől megkezdődik a tőkefizetés is, vagyis megemelkedik a havi fizetnivaló. A pontos részlet természetesen függ a választott futamidőtől. 20 éves futamidő esetén a részlet a második évtől 149.745 forint, míg 25 éves futamidő mellett 126.753 forint lenne. Vagyis egy átlagos 20 éves kölcsön esetén a családok hosszú távon 150.000 forint havi kiadással tervezhetnek.
A 150.000 forintos részlet bevállalásához legalább 300.000 forint igazolt nettó jövedelem szükséges. A 25 éves futamidő választása esetén a 127.000 ft havi fizetnivaló rendezéséhez minimum 254.000 forint nettó igazolt bevétel szükséges. A jogszabály alapján ugyanis a 600.000 forint alatti nettó fizetésnek legfeljebb a fele fordítható a kölcsön törlesztésére. Ettől az előírástól azonban a bankok eltérhetnek, lehetnek szigorúbbak.
A Babaváró és a CSOK Plusz előnyeit könnyű ötvözni: mindkét támogatás akkor igazán előnyös, ha a futamidő alatt megszületnek a vágyott gyermekek. Jó hír, hogy ugyanazon baba után a CSOK Pluszhoz és a Babaváróhoz kapcsolódó kedvezményt is ki lehet használni. Így a futamidő alatt érkező első gyermek kamatmentességet (Babaváró) és 12 hónap fizetési moratóriumot (CSOK+), a második gyermek 13,3 millió forint tartozáselengedést (3,3 millió forint Babaváróból, 10 millió a CSOK Pluszból), míg a harmadik baba 17,7 millió forint elengedést eredményezhet.
A CSOK Plusz összege 2024-ben
Ez Babaváróval együtt így legfeljebb egy 61 millió forintos lakás megvásárlását teszi lehetővé. Ha például egy 70 millió forintos ingatlant szeretne venni a házaspár - amihez a Babaváró és a CSOK Plusz maximális 61 millió forintja kevés -, felvehet még egy piaci lakáshitelt is (ha a fizetésünk engedi), és azzal kiegészítve a támogatott kölcsönöket, máris megveheti a 70 milliós lakást. Így a hitelek (Babaváró+CSOK Plusz+piaci hitel) havi törlesztője nagyjából 350.000 ft lesz, amihez az igénylő házaspárnak fejenként nettó 300.000 forintot kell keresnie - számolta ki a Money.hu.