tóth gabi
Már csaknem 240 ezer család otthonteremtését segítette elő a CSOK. Nagyon sokan érdeklődnek a családtámogatási lehetőség iránt.
A kormány 2010 óta folyamatosan hoz olyan döntéseket, amelyek segítik a családok boldogulását. Az összetett családtámogatási rendszerben bevezetett több mint 30 intézkedés részeként januártól már igényelhető a CSOK Plusz, amely minden korábbinál jelentősebb támogatást kínál azoknak, akik gyermeket vállalnak.
A CSOK indulásával a családok lakásálmai valósággá válhattak. A támogatási rendszert ráadásul folyamatosan fejlesztették, így egy idő után bővítették az igénylők körét, növelték a kedvezményes hitel összegét és enyhítették az adminisztrációs terheket. A CSOK mellett 2019-ben elindult a falusi CSOK, 2021-ben pedig az otthonteremtési program, amely tartalmazta egyebek mellett az áfát érintő kedvezményeket, valamint az illetékmentességet a CSOK-kal vásárolt ingatlanok esetén.
A CSOK esetében 2015 júliusa és 2023 december vége között csaknem 240 ezer család mintegy 770 milliárd forint támogatásban részesült.
2023-ban döntött úgy a kormány, hogy felülvizsgálja és átalakítja az otthonteremtési támogatás rendszerét, majd 2024. január 1-től vezette be az új támogatási formát, a csok pluszt. Az előzetes - egyelőre nem hivatalos - adatok szerint az első hónapban meghaladta az ezret a csok plusz hitelre beadott igénylések száma. A CSOK Plusszal kapcsolatban Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára úgy fogalmazott:
Ez az intézkedés érdemi segítséget tud nyújtani a családoknak az otthonteremtésben a megváltozott gazdasági környezetben is
Hornung Ágnes kiemelte: a családtámogatási rendszerben a CSOK Pluszt azért alkották meg, mert felmérések szerint ahhoz, hogy a fiatalok gyermeket vállaljanak, a második helyen az áll, hogy biztos otthont szeretnének. A támogatást első közös otthonhoz és nagyobb otthonba költözés esetén is fel lehet venni.
Az első közös otthon esetében 80 millió forint a felső értékhatár, a nagyobb otthonba költözésnél pedig 150 millió forint.
Az államtitkár elmondta, hogy olyan házaspárok vehetik fel a támogatást, akik gyermeket vállalnak. Ugyanakkor a meglévő gyermekek száma is beleszámít a hitelösszegbe. Ha egy pár az új gyermekkel egy, kettő vagy háromgyermekessé válik a család, akkor 15, 30 vagy akár 50 millió forintot is tudnak igényelni.
Elmondta, hogy lehet kombinálni a CSOK Pluszt a korábbi CSOK-kal, amennyiben azok a feltételek, amiket a korábbi CSOK-nál vállaltak az igénylők, teljesültek. Ha még nem született meg az előre vállalt gyermek a korábbi konstrukcióban, akkor is igénybe lehet venni, azonban le kell zárni és tisztázni a korábbi szerződést.
Egy korábbi cikkünkben minden fontos információt összeszedtünk a CSOK Pluszról, a Ripost kisokos cikkét a linkre kattintva megtalálod.