tóth gabi
Még pár napig bárki véleményezheti a jövőre induló családtámogatási rendszert. A most közzétett új részletekből kiderül többek között, mi számít első lakásnak és milyen támogatási formákból áll majd a CSOK Plusz.
Megjelentek a januártól elérhető CSOK Plusz részletszabályai, egyelőre jogszabálytervezetként, amit december elsejéig bárki véleményezhet. A már eddig is ismert feltételeken nem változtattak, azonban néhány új részlet is kiderült a jövő januárban induló CSOK Plusz-ról. Mutatjuk mik ezek!
Közzétette a kormány a CSOK Plusz kölcsön részletszabályait a kormany.hu oldalon, így már hivatalos, hogy kik vehetik igénybe a kamattámogatott lakáshitelt: csak házaspárok. Élettársak vagy egyedülálló szülők nem. A házaspárok közül is csak azok, akik terveznek gyermeket, függetlenül attól, hogy van-e már nekik. A feleség legfeljebb 40 éves lehet. Az igénylők köre így a következő:
Feltétel még a legalább 2 év TB jogviszony, ami maximum 30 nappal szakadhat meg az igénylést megelőzően. Emellett további feltétel a büntetlen előélet és az, hogy 5000 forintnál ne legyen nagyobb köztartozás.
Mi az a CSOK Plusz?
A CSOK Plusz a kormány új családtámogatási intézkedése azon házasok és családok számára, akik még terveznek gyermeket vállalni. A kamattámogatott hitelkonstrukcióból lehet új vagy egy nagyobb otthont vásárolni, de akár a már meglévőt is lehet bővíteni belőle. Vagyis az év végéig még igényelhető „városi” CSOK- ból egy tartozás-elengedéssel kombinált kamattámogatott hitel lesz jövőre.
A CSOK Plusz-ból lakás vagy egylakásos lakóház építhető, vásárolható, bővíthető. Korszerűsítésre és felújításra nem költhető az összeg! A hitelprogram három támogatási formát foglal össze:
A megvett, felépített ingatlannak többek között rendelkeznie kell legalább egy 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, külön főzőhelyiséggel és mosdóval. Emellett a vállalt gyerekek számához kell igazítani a lakás nettó alapterületét. Ez egy gyermek vállalása esetén 40m2, két gyermek esetén 50m2, három vagy több gyermek vállalása esetén 60 négyzetméternek kell legyen. Egylakásos lakóépület esetén ezekhez az értékekhez 30m2-t kell hozzáadni.
Egy gyermek után maximum 15 millió, két gyermek után 30 millió, három vagy több gyermek után pedig maximum 50 millió forint kamattámogatott lakáskölcsönt lehet majd felvenni. A gyermekvállalás teljesítésére egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év, 3 gyermek vállalása esetén 10 év áll rendelkezésre-írja a Bank360 a megjelent részletek alapján. Aki ezt nem teljesíti, annak 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni az addig igénybe vett kamattámogatás összegét, a fennmaradó kölcsönt pedig piaci alapon kell majd tovább törlesztenie.
A kedvezményes, 3 százalékos, kamattámogatott hitel nem fix 3 százalékos kamatot jelent, hanem legfeljebb 3 százalékos kamatot, ami azt jelenti, hogy a bankoknak teret ad a versenyre- hívta fel a figyelmet Balogh László, az Ingatlan.com vezető elemzője az InfoRádióban.
A kölcsön futamideje legalább 10, legfeljebb 25 év lehet majd. Az igénylést követő első évben a tőkét nem kell törleszteni, csak a kamatot (ez nem egy választható opció). Emellett az első gyermek megszületésénél egy évre fel lehet függeszteni a törlesztést (ez választható opció). A szerződéskötéstől számított második gyermek után 10 millió forintot átvállal az állam a tőketartozásból, a harmadik, és a további gyermekek után pedig újabb 10-10 millió forintot.
Ahogyan korábban a CSOK hitelt: hitelintézeteknél, vagyis a fenti feltételeken túl hitelképesnek is kell lenni az igényléshez. További könnyítés gyanánt a kormány maximalizálta a bankok által a folyósításért elkérhető összeget: összesen legfeljebb az igényelt kölcsönösszeg 0,75 százalékának megfelelő, de a 300.000 forintot meg nem haladó díjat kérhetnek. Ebben viszont még nincs benne az értékbecslés és a helyszíni szemle díja!
Akinek van bármi észrevétele a felsoroltakkal kapcsolatban, az december elsejéig a [email protected] email címen véleményezheti a törvénytervezetet.