tóth gabi
Brüsszel agrárpolitikája ellen lázadnak a gazdák egész Európában.
Szalmabálák, gumiabroncsok égtek Brüsszelben. Tüntetés volt Madridban, a lengyel gazdák az ukrán és a német határt blokkolták. Elfogyott a gazdák türelme, folyamatosak a tiltakozások Brüsszel agrárpolitikája ellen.
A belga rendőrség adatai szerint hétfőn mintegy 900 traktor érkezett Brüsszelbe. A demonstrálók blokkolták az európai negyedet, hogy nyomatékossá tegyék követeléseiket az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek aznapi tanácskozása előtt.
A gazdák nem finomkodta, több helyen sikerült traktorokkal áttörni az unió központját védő rendőrségi blokádon – közölte az RTBF televízió. A demonstrálók szénabálákat, gumiabroncsokat gyújtottak fel, ezeket a rendőrök vízágyúkkal oltották el. Tartálykocsik trágyát öntöttek az utcákra, traktorok bontották a kordonokat, benzines palackok repültek, könnygáz szállt a levegőben. Az összetűzések során három rendőr sérült meg.
A gazdák ugyan hétfő este kivonultak a belga fővárosból, de azt ígérték, hogy jövő héten újra visszatérnek. A fenyegetést érdemes komolyan venni, ugyanis folytatódtak a tiltakozások Madridban, sürgetve az EU-t, hogy lazítson a gazdálkodókat érintő előírásokon, és változtassák meg a közös agrárpolitika több elemét. "Lehetetlen beletörődni ezekbe a szabályokba, azt akarják, hogy nappal a mezőn dolgozzunk, éjjel pedig a papírmunkával foglalkozzunk – elegem van a bürokráciából" – mondta a Reutersnek Roberto Rodriguez, aki gabonát és céklát termeszt Spanyolországban.
Lengyelországban az Ukrajnából származó olcsó importra dühös gazdák az ukrán határátkelők lezárása után blokkolták az A2-es autópályát is egy német határátkelőnél.
"A német gazdákkal együtt követeljük, hogy az Ukrajnából származó áruk ne kerüljenek be az európai piacra"
- mondta Adrian Wawrzyniak, a Szolidaritás mezőgazdasági termelők szakszervezetének szóvivője.
Magyarország már lépett, most Brüsszelen a sor
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára az EU-tagállamok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján felhívta a figyelmet: 18 tagországban kellett gazdatüntetéseknek lezajlaniuk ahhoz, hogy végre érdemben lehessen tárgyalni a magyar és az európai gazdálkodókat érintő adminisztratív terhek csökkentéséről. Mint mondta, az európai gazdák ugyanazzal a problémával küzdenek, ezért egységes európai megoldásokat kell találni aggályaikra. "Magyarország az európai megoldáskeresésben rendkívül aktív. Odahaza már tettünk lépéseket, de most Brüsszelen a sor, hiszen az európai szabályokat, és kereskedelmi megállapodásokat uniós szinten kell kezelni" - húzta alá az államtitkár.