kulcsár edina
Parasztok nélkül nincs élelem, nincs jövő! Brüsszel politikája ellen tüntetnek a gazdák.
Tavaly év végétől folyamatosan tiltakoznak a gazdák Európa országaiban. Spanyolországban negyedik napja blokkolják az utakat a gazdák, Olaszországban hasonló a helyzet, a görög és a bolgár gazdálkodók pedig határátkelők lezárására készülnek. A német és a francia gazdaszövetség is megüzente, hogyha nem történik érdemi változás, ismét az utcákra vonulnak. A gazdák a brüsszeli agrárpolitika 180 fokos fordulatát akarják elérni.
Spanyolországban a mezőgazdasági termelők elzárták a főbb utakat Valenciában, Málagában, Sevillában, Castellónban pénteken. Az ország számos más városában voltak tüntetések.
A belügyminisztérium mérlege szerint a negyedik napja tartó tüntetéseken húsz embert letartóztattak, kiosztottak 5200 helyszíni bírságot és ezer fölött van a nem bejelentett akciók miatti közigazgatási eljárások száma. A nagy mezőgazdasági szervezetek is csatlakoztak a spontán megmozdulásokhoz, ők a kormány képviselőivel folytatott tárgyalásokon a tisztességes árakra, a rugalmasabb agrárpolitikára, az importált mezőgazdasági termékek miatti versenyhátrány megszüntetésére összpontosítanak.
Rómában pénteken a gazdák rendőrségi felvezetéssel traktoros felvonulást tartottak a város központjában, este pedig a fővárosi körgyűrűn demonstrálnak a termelők.
Parasztok nélkül nincs élelem és nincs jövő
– írták a Colosseum felé vonuló traktorokra. Az olasz kormány már korábban közölte, hat hónappal elhalasztja a mezőgazdasági járművek biztosítási kötelezettségének hatálybalépését, és ígérik, hogy mindent megtesznek az agrár-élelmiszeripari ágazat valamennyi szereplőjének védelme érdekében.
Maurizio Senigagliesi Pisa környéki gazda szerint a tiltakozásuk fő címzettje nem a római kormány.
Mi, az európai agrárpolitika ellen tiltakozunk. A minket sújtó problémák gyökere Brüsszelben van
– mondta a német Tagesschaunak.
A bolgár gazdálkodók február 6-án néhány órára már elzárták a kulcsfontosságú utakat országszerte, és azt mondták, hogy mindaddig fenntartják az útlezárásokat, amíg el nem érik Kiril Vutev mezőgazdasági miniszter lemondását. A gazdák tiltakozása nem csak a pénzről szól, hanem az agrárpolitika átfogó felülvizsgálatáról egész Európában – idézte szóvivőjüket a BNT.
Görögország több városában is nagygyűléseket tartottak a gazdák pénteken. A nyugat-macedóniai termelők úgy döntöttek, hogy folytatják az útlezárásokat, és egy vámhivatal blokkolását is elkezdték. Hozzáfogtak a Florina és Szkopje közötti határ lezárásához. Habár a görög kormányfő egy sor intézkedést bejelentett a közelmúltban, a gazdák szerint ennél sokkal többre van szükség. A görög gazdák a magas energia- és nyersanyagárak miatt már azt fontolgatják, hogy felszámolják gazdaságaikat.
A bajor gazdálkodók elnöke, Günther Felßner is további tiltakozásokat jelentett be. A német kormány csak meghosszabbította a mezőgazdasági gázolajra vonatkozó adókedvezményt, de a Bundestag úgy döntött, hogy 2026-tól megszünteti azt. Jövő héten ott leszünk a kormánypártok rendezvényein – üzente Felßner. "A javaslataink az asztalon vannak, a kormány válaszát várjuk, de a tiltakozásokkal addig sem hagyunk fel!"
Blokád a lengyel-ukrán határon
Újra blokád alá vonták a lengyel-ukrán határátkelőket a lengyel gazdák, és lassítják a forgalmat a lengyelországi közutakon is az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán termékek európai behozatala ellen tiltakozva. A blokád március 10-ig folytatódhat, de legalább addig fog tartani, amíg az Európai Bizottság (EB) és a lengyel kormány "nem alakít ki megfelelő mechanizmusokat" - fogalmaztak a blokád szervezői. A lengyel gazdák november végétől január elejéig a medykai határátkelőnél már tartottak hasonló tiltakozó akciót, amellyel az akkoriban több határátkelőn folytatott fuvarozói sztrájkhoz csatlakoztak. Országos forgalomlassító tiltakozó akciót a gazdák január 24-én is tartottak.