kulcsár edina
A tüntetők az elhibázott szabályozások visszavonását követelik egész Európában.
Nem hátrálnak a gazdák, naponta vannak újabb tüntetések Európa-szerte. Elegük van a gazdálkodóknak abból, hogy Brüsszel rendelkezései szándékosan megdrágítják a termékeiket, miközben olcsó importtal törik le az árakat.
A tavaly év végén Németországból induló tüntetéshullám mára elérte egész Európát, Franciaországtól Lengyelországig. Északtól, Délig. Nincs olyan nap, hogy ne lennének újabb megmozdulások valamelyik uniós tagállamban.
A termelők haragja elérte Brüsszelt is. A legutóbbi EU-csúcson gazdák tüntettek az unió központjában.
Spanyolországban mára kaotikus helyzet alakult ki. A gazdálkodók kedden utakat zártak le, 200 traktorral blokkolták a malagai kikötőt.
A tiltakozók tisztességes árat követelnek a termékeikért, kifogásolják a tisztességtelen versenyt, kérik a KAP (Közös Agrárpolitika) követeléseinek lazítását, az élelmiszerlánc-törvény betartását és a mezőgazdasági gázolaj adócsökkentésének fenntartását - tudósított a történtekről az rtve.es. A tüntetők leállították a forgalmat a Madridot Cordobával összekötő A-4-es autópályán. Valencia, Malaga kikötője, valamint Zaragoza és Valladolid központi piacai nem érhetők el.
Hollandiában keddre virradóra gazdák torlaszoltak el több autópályát. A megmozdulás résztvevői a szigorú környezetvédelmi előírásokat rögzítő európai zöld megállapodás és a holland termelők adminisztrációs terheit növelő hazai jogszabályok ellen tüntetnek - tájékoztatott a Dutch News című angol nyelvű holland hírportál kedden.
Németországban a gazdák már nem csak autópályákat, logisztikai központokat blokkolnak, hanem rádióadóknál is tüntetnek - írja a nius.de. Úgy látják, hogy a gazdálkodók tiltakozásait helytelenül és egyoldalúan ábrázolják. Műsoridőt követelnek, és szembe akarnak nézni az őket sújtó szabályozások felelőseivel.
Olaszországban a tüntető gazdák traktorokkal vették körül Rómát.
Terveik szerint csütörtökig ezernél is több traktor veheti körbe az olasz fővárost. Egyelőre nem lépnek be Róma területére, mivel nem kaptak rá engedélyt. A nemzeti színű zászlókkal díszített traktorok az európai agrárpolitika megszorításai, valamint a szintetikus agrár- és élelmiszertermékek ellen tüntetnek.
Giorgia Meloni miniszterelnök Japánban folytatott tárgyalásairól üzent, és úgy vélte, Brüsszel téves „ideológiai” agrárpolitikája vezetett a gazdák tiltakozásához.
Máltán „Az EU megöli a farmereit” és „Ha nincsenek gazdák, nincs élelem, nincsen jövő” feliratú traktorokkal tiltakoztak a gazdák, mert elegünk van abból, hogy a semmiért dolgoznak.
Görögországban a tüntetők azt mondták az Euronewsnak, ha nem kapnak gyors segítséget, fel kell számolniuk gazdaságaikat. A tiltakozók egyike szerint az Uniónak változtatnia kell agrárpolitikáján, ha így maradnak a dolgok, ha senki nem tesz semmit, akkor a termelői szektornak vége.
Bulgáriát is elérték a gazdatüntetések, a termelők hétfőn mezőgazdasági miniszter lemondását követelték, aki szerintük képtelen volt megvédeni a gazdákat az agrárszektort sújtó, egyre nagyobb kihívásoktól. A bolgár gazdák a tisztességtelen versenyre hivatkozva egyéb ukrán termékek mellett a búza, kukorica és repce importjára vonatkozó tilalmat sürgetik, és kárpótlást akarnak az ukrajnai háborúval összefüggő veszteségeikért.
Svájcban első alkalommal mozdultak meg az elégedetlen gazdák, akik 30 traktorral tüntettek Genf utcáin. A megmozdulást szervező szakszervezet vezetője elmondta: sokan azt gondolják, hogy ott eltérő a gazdák helyzete más európai országokhoz képest, és hogy Svájcnak nem kell viselnie az uniós politika következményeit, de valójában ugyanazok a nehézségek.
Orbán Viktor miniszterelnök a múlt heti EU-csúcson Brüsszelben belga újságíróknak kijelentette: az Európai Unióban nem tartják megfelelően tiszteletben azt, hogy a mezőgazdaság az európai gazdaság fontos eleme.
Számos országban a gazdák számára kedvezőtlen szabályozásokat vezettek be, amelyek megnehezítették a helyzetüket. Kiemelte, hogy az ukrán mezőgazdaságra sokkal enyhébb szabályok vonatkoznak, így igazságtalan versenyhelyzet alakult ki. A probléma megoldásaként Orbán Viktor azt javasolta, hogy legyen teljes vezetőváltás Brüsszelben, mert „ezek a vezetők soha nem fognak a gazdák számára kedvező döntéseket hozni”. „Olyan új vezetőket kell találni, akik valóban az emberek érdekeit képviselik” - tette hozzá a júniusi európai parlamenti választásra utalva.