Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
POLITIK

Szerző t.t.

Létrehozva: 2024.02.01.

Ezer traktor Brüsszel utcáin, a gazdák haragja eléri az EU központját

A gazdák haragja elérte az EU brüsszeli szívét. Nem fogadják el az eddig tett ajánlatokat.

Brüsszeli útblokáddal indult a mai EU-csúcs. Ezer traktor vagy mezőgazdasági gép zárta el a belga főváros több utcájátjelentette csütörtök reggel a brüsszeli rendőrség szóvivője. 

A gazdák haragja elérte az EU központját. Jobb termelési feltételeket, megfelelő jövedelmet követelnek. Fotó: AFP

Lapinformációk szerint Emmanuel Macron francia elnök tárgyalni fog Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével az „európai mezőgazdaság jövője” témában. Az EU szerdán tett első engedményeit nem tartják kielégítőnek a gazdálkodók. Olaszországban, Spanyolországban Németországban is tiltakozó akciókat jelentettek be.


A francia gabonatermelők azt szeretnék elérni, hogy az ukrán termékekre újra bevezessék a vámot. „Rendkívül csalódottak vagyunk. A probléma döntő jelentőségű a gabonafélék esetében. 2021 és 2023 között húszszorosára nőtt az ukrán búza importja az Európai Unióba. A 2021-es 215 ezer tonna búzáról 2023-ra 5 millió tonnára ” – jelentette ki Eric Thirouin, a Búza- és Egyéb Gabonatermelők Általános Szövetségének (AGPB) elnöke. 
A gazdálkodók haragjára reagálva Brüsszel az „ érzékeny ” termékek – baromfihús, tojás és cukor – „vészféket” hirdetett, hogy a behozatal mennyiségét a 2022-ben és 2023-ban megfigyelt átlagos szintre korlátozzák, amelyen túl vámokat újra vámokat vetnének ki. Ezt a megoldást azonban nem tartják elégségesnek a mezőgazdaságból élő termelők. A gazdálkodók legfőbb aggodalmai országonként változnak. A német tiltakozások kiváltó oka a mezőgazdasági gázolaj támogatásának kormányzati csökkentése volt. A franciák a szabadkereskedelmi megállapodások és a bürokratikus előírások ellen vonultak utcára.

Orbán Viktor miniszterelnök szerda este Brüsszelbe érkezve, a belvárosban tüntető gazdákkal találkozott. 

A kormányfő kiemelte: számos országban a gazdák számára kedvezőtlen szabályozásokat vezettek be, az ukrán mezőgazdaságra pedig sokkal enyhébb szabályok vonatkoznak, így igazságtalan versenyhelyzet alakult ki. A probléma megoldásaként Orbán Viktor azt javasolta, hogy legyen teljes vezetőváltás Brüsszelben, mert "ezek a vezetők soha nem fognak a gazdák számára kedvező döntéseket hozni". 

"Olyan új vezetőket kell találni, akik valóban az emberek érdekeit képviselik" – tette hozzá a júniusi európai parlamenti választásra utalva.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek