tóth gabi
Decemberben már a rohanás teszi ki a hétköznapokat és a hétvégéket is: ebben a hajrában sajnos hajlamosak vagyunk kevesebbet figyelni az egészségünkre.
Az év vége, kiváltképp a december szinte teljes egészében a rohanásról szól: nem csak a szabadidőnkben kapkodunk, hogy időben megvegyük az ajándékokat, megfőzzünk mindent karácsonyra, befejezzük a nagytakarítást, jellemzően még a munkahelyeken is erre az időszakra sűrűsödnek össze a projektek a legjobban, hiszen mindenki igyekszik mindent letudni a karácsonyi szünetig. Sajnos ez a kétfrontos rohanás azzal jár, hogy az egészségünkre fordított figyelem ilyenkor elsikkad, így gyakrabban érezzük magunkat fáradtnak, netán betegszünk le. Ez azonban könnyen elterelheti a figyelmet egy hosszabb távú kiégési folyamatról, ami kellemetlen meglepetéseket okozhat 2024-ben vagy utána – figyelmeztet cikkében a Világgazdaság.
A fizikai és mentális egyensúlyt a rohanó hétköznapokban sok tényező megboríthatja, ráadásul ezt az elmúlt évek eseményei csak fokozzák. Ahhoz azonban, hogy jövőre is hatékonyan működjön a cég, és a kollégákra nyugodt szívvel számíthassunk, fontos odafigyelni az árulkodó jelekre. Akár átmenetileg, akár tartósan jelentkezik, ugyanis a kiégésnél mielőbb cselekedni kell – sőt, ideális esetben meg is előzhető
– hangsúlyozta a K&H HR-igazgatója, Medvey Leila.
Mit tehetünk?
A kollégák mentális állapotát, kimerültségét sajnos nem könnyű felmérni, erről ugyanis nem szívesen beszélnek az emberek, miközben a közvetett, ugyanakkor árulkodó jeleken sokan átsiklanak.
Ilyen tipikus helyzet például a gyakori megbetegedés vagy a kollégák között sűrűbbé váló konfliktusok.
Mindkettő hátterében a túlzott feszültség, kimerültség áll. Az is figyelmeztető lehet, ha a határidőket korábban mindig pontosan betartó kolléga egyszer csak késni kezd, halogatja a feladatokat. A csapatépítő vagy év végi közös céges program lemondásakor is érdemes egy beszélgetésben tisztázni annak tényleges okát.
A felismerés még nem egyenlő a megoldással
Természetesen a probléma felismerése még nem egyenlő azzal, hogy meg is oldottuk azt – figyelmeztet a szakértő.
Gyakran csábító a cégek számára, hogy a kollégák motiválását, mentális egészségét azonnali, ám felszínes eszközökkel próbálják orvosolni, mint például egy közös pizzázás vagy sörözés
– magyarázza a HR-igazgató, aki szerint az ehhez hasonló megoldások csak ideiglenes tapaszként szolgálnak, és az így elfedett gondok később újra felszínre fognak törni. Tényleges változás csak a valódi problémák feltárásával és a motivációs eszköztárunk újragondolásával érhető el.