kulcsár edina
A magyarok hallatják a hangjukat!
Szentkirályi Alexandra a minap közölte, hogy már közel háromszázezren küldték vissza a nemzeti konzultáció kérdőíveit. A kormányszóvivő ezzel kapcsolatban azt is megosztotta, hogy az eddigi válaszadók 98%-a szerint még nem adottak a feltételek Ukrajna EU-csatlakozásához.
A nemzeti konzultációban feltett kérdés így hangzik pontosan:
Brüsszel Ukrajnát is fel akarja venni az Európai Unióba.
Erősödnek az Ukrajna teljes jogú EU-tagságát szorgalmazó hangok, pedig egy hadviselő országról van szó. Ukrajna felvétele alapjaiban forgatná fel a jelenlegi uniós támogatási rendszereket. A jelenlegi szabályok alapján teljes jogú tagként Ukrajna kapná az uniós források jelentős részét.
Ön mit gondol erről?
Íme a válaszlehetőségek:
Szentkirályi Alexandra posztjából tehát az derül ki, hogy a konzultációban résztvevők 98 százaléka az első lehetőséget jelölte meg.
A kormány korábban közölte, hogy karácsonyig minden háztartásba postázzák a nemzeti konzultációs kérdőíveket. A Szuverenitásunk védelméről címet viselő konzultáción a kormány tizenegy kérdésben kéri ki az emberek véleményét.
A tájékoztatás szerint a kérdőíveket postán küldik meg, a kitöltött kérdőíveket ingyenesen lehet visszaküldeni, a feladási határidő 2024. január 10.
A magyar miniszterelnök péntek reggel Brüsszelből adott élő interjút a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorának. Ennek során Orbán Viktor elmondta, hogy nyolc órán keresztül próbálta meggyőzni a többi uniós tagállam vezetőjét, hogy ne tűzzék napirendre az Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló javaslatot. A kormányfő szerint a döntés időszerűtlen. A többi 26 tagállam ennek ellenére - Magyarország kivonulása mellett - úgy döntött, támogatják a tárgyalások megkezdését Ukrajnával.
Nem akartam Magyarország lelkiismeretét magamra venni, ezért mondtam, hogy csináljátok egyedül
– rögzítette a kormányfő annak kapcsán, hogy miért vonult ki tegnap az ülésteremből, amikor elkezdték tárgyalni Ukrajna EU-tagságát. A miniszterelnök hozzátette:
Magyarország nem veszít semmit, mivel a végső döntést a nemzeti parlamenteknek kell majd kimondania a csatlakozásról.
A tagállamok, köztük a magyarok pénzét is odaadták volna Ukrajnának. Ezt az Ukrajnának szánt ötvenmilliárdot, illetve a költségvetés ehhez kapcsolódó módosítását meg kellett vétóznom. Nem volt más választásuk, tudomásul kellett venni
– mondta Orbán Viktor. Hozzátette, hogy erre a kérdésre majd februárban valamikor egy rendkívüli uniós csúcson visszatérnek. A miniszterelnök elmondta, ő csak Magyarország nevében tud beszélni, nem tudja azt mondani a miniszterelnököknek, hogy az ő népük mást akar, mint amit képviselnek.
Orbán Viktor Kossuth rádiós interjúját itt lehet visszanézni:
A kormányfő az éjszakába nyúló ülésen világossá tette, hogy ennek a döntésnek a pénzügyi következményeit a magyarok nem fogják viselni. Mint mondta:
Ha szükség lesz rá, Magyarország a kéziféket be fogja húzni. Efelől ne legyen kétségünk. Ha mindenki el akar indulni rossz irányba, Magyarország maximum annyit tehet, hogy figyelmezteti őket.
Emlékeztetett: Magyarország a migráció esetében is figyelmeztette az uniós vezetőket, majd megtette a szükséges lépéseket.
– Később is, amikor szankciókat vezettek be, mert Magyarország nem tud mindig vétózni, de amikor a szankciók következményeit nekünk kellett volna elszenvedni, Magyarország behúzta a kéziféket - tette hozzá.
A miniszterelnök főtanácsadója vasárnap reggel Facebook-oldalán videót osztott meg.
Nyitrai Zsolt kiemelte: Magyarország kormánya a fontos kérdésekben mindig kikéri a polgárok véleményét. Az akadálymentesen is kitölthető nemzeti konzultáció révén csaknem 100 ezer vak, illetve gyengénlátó, és több mint 60 ezer siket, valamint nagyothalló fejtheti ki véleményét.
Hangsúlyozta: a nemzeti konzultáción a legfontosabb európai sorskérdésekről mondhatja el mindenki a véleményét.
Minél többen töltjük ki a nemzeti konzultációt, annál jobban fogják hallani Brüsszelben is Magyarország hangját
- tette hozzá.
A felvételen Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy az akadálymentes honlap révén és a felolvasó program segítségével a látássérült emberek is ki tudják tölteni a nemzeti konzultációs kérdőívet.
Kárpáti Árpád Zoltán, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnökségi tagja jelbeszéd révén kiemelte: a siket és nagyothalló embereknek az informálódás előfeltétele az akadálymentesítés. A kormánynak köszönhetően a nemzeti konzultáció jelnyelven is elérhető a www.sinosz.hu honlapon. A videóban arra kérte sorstársait, éljenek a válaszadás lehetőségével.