kulcsár edina
Ne a magyarok fizessék meg a rossz döntés árát!
Orbán Viktor ezúttal a Kossuth Rádió brüsszeli stúdiójába látogatott el, hogy a Jó reggelt, Magyarország! vendégként az országot érintő legfontosabb kérdésekről beszéljen. Természetesen a beszélgetés témája az uniós csúcs volt, melyen Ukrajna EU-tagságának témája volt a központi kérdés, és melyben Magyarország véleménye az: nem támogatjuk a csatlakozást a jelen helyzetben. 26 ország a csatlakozás mellett döntött. Magyarország ebben a rossz döntésben nem kíván osztozni, és ezért Magyarország a döntéstől távol maradt.
Hosszú és nehéz vita zajlott le
– kezdte a csütörtöki nap beszámolóját Orbán Viktor, hozzátéve: 8 órán keresztül győzködte a tagállamok képviselőit, hogy ne tűzzék napirendre Ukrajna csatlakozásának kérdését, mert "a döntés időszerűtlen, térjünk erre vissza akkor, amikor Ukrajna alkalmas lesz arra, hogy tárgyaljunk."
Rosszul segíteni rosszabb, mintha nem is segítenénk.
Sajnos a többi tagállamot nem lehetett meggyőzni. A döntő érvük a tagállamoknak az volt: Magyarország ezzel nem veszít semmit, mert a magyar parlament ezt majd leszavazhatja. Orbán Viktor Magyarország nevében azonban egy rossz döntésben nem kívánt részt venni, így inkább elhagyta a termet.
A miniszterelnök kiemelte: a tagállamok rögtön akartak is adni 50 milliárd eurót az ukránoknak.
A tagállamok pénzét, köztük a magyarok pénzét is akarták odaadni Ukrajnának. Itt mondtam, hogy ez már egy konkrét jogsérelem, ezt meg kell vétóznom!
Orbán Viktor kiemelte: a csatlakozási tárgyalások megkezdése rossz döntés, melynek lehetnek negatív következményei. Ennek a rossz döntésnek a magyarok nem fogják megfizetni a következményeit.
Maga az EU is elismeri, hogy Ukrajna nem teljesítette mind a hét csatlakozási feltételt.
"Nem szokatlan a helyzet, az unió szokott hozni rossz döntéseket, mint a migráció esetében vagy az orosz-ukrán háború szankcióinál" – emlékeztetett Orbán, hozzátéve: Magyarország kész behúzni a kéziféket.
Miért rossz döntés Ukrajna 50 milliárdos támogatása? – erről is beszélt a műsorban a miniszterelnök, emlékeztetve arra, hogy nem először vennénk fel közös hitelt, lásd a Covid időszakának helyreállítási hitelét, melyhez végül a magyarok nem férhettek hozzá.
"Ez egy rossz döntés, ilyet többet nem szabad csinálni. Magyarországnak nem érdeke, hogy az unió hitelből gazdálkodjon. Egyszer tettünk kivételt, rosszul is jártunk" – hangsúlyozta.
A másik probléma: nem több pénzt kellene küldeni a háborúra, hanem megállítani a háborút, kezdeményezni a béketárgyalásokat.
A Magyarországnak járó, eddig befagyasztott források egyharmadát Brüsszel feloldotta. Ennek kapcsán a miniszterelnök emlékeztetett: ez a pénz jár nekünk, ezt ide kellett, ide kell adni. Ez nagyjából 10 milliárd euró.
Az elmúlt évek tanulsága, hogy a magyar gazdaság az uniós források nélkül is működik
– emelte ki Orbán Viktor, hozzátéve: az ország külső segítség nélkül is képes talpon maradni, amit az elmúlt év is bizonyít. Kell azonban, hogy Brüsszelben változás történjen, Brüsszel ugyanis visszaélt a hatalmával. Új vezetés kell. A parlament a pénzekről csak azt követően tud dönteni, hogy a pénzt valóban megkaptuk.
Orbán Viktor a szuverenitásvédelmi törvényről is beszélt a műsorban. Ennek kapcsán elmondta: azok, akik most tiltakoznak, mondhatni "önfeljelentést tesznek", hiszen azoknak nem tetszik a megszavazott törvény, akik korábban külföldről kaptak pénzeket. Kiemelte: a szuverenitásvédelmi törvény jól védi Magyarország érdekeit. Kiemelte: ez a törvény nem azt jelenti, hogy leválasztjuk magunkat a világtól, hanem hogy jól, helyesen kapcsolódjunk be a világ történéseibe.
A nemzeti konzultáció kapcsán kiemelte: nem a magyar emberek álláspontja egységes a kormány mögött, hanem a kormány képviseli, a kormánynak kötelessége képviselni a magyar emberek álláspontját.
"Nem arról van szó, hogy a kormány alakítja ki a közvélekedést. A konzultáció abban segít, hogy az emberek véleményt nyilvánítsanak. Nekem a magyar emberek, az ország véleményének ismerete jelenti a legnagyobb erőtartalékot. Nem a miniszterek vagy a magyar kormány, hanem Magyarország álláspontját képviselem."