kulcsár edina
Új országos Aktív Magyarország program indulhat, melynek keretében mozgást is felírhatnak majd a háziorvosok a betegeknek. Milyen betegségekre jó a sport és mit lehet eddig tudni a programról?
A Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára jelentette be, hogy több új, egészséges életmódot népszerűsítő, életmód-reformáló program is kidolgozás alatt van. Többek között a Mozgás receptre elnevezésű, aminek keretein belül sportot is felírhatnak majd a háziorvosok.
A magyar lakosság egészségi állapota közismerten rossz: magas a szív- és érrendszeri betegségekben, a daganatos betegségekben szenvedők, a mozgásszervi betegségekkel rendelkezők száma, és akkor a cukorbetegekről még nem is beszéltünk. A várható élettartamunk mintegy 4,5 évvel alacsonyabb, mint az uniós átlag, a legjobb országokhoz képest pedig 9-10 éves elmaradásunk van- indokolta az Inforádióban Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős államtitkár az új lehetőség bevezetését.
Sok múlik az életmódunkon
A WHO egyik felmérése rávilágított arra, hogy az egészségi állapotunkat mi és milyen mértékben határozzák meg. Ebből kiderül, hogy az egészségügyi ellátórendszer (háziorvos, a szakellátás, a kórház) az egészségügyi állapotunkat csak 18 százalékban határozza meg. Az életmódunk azonban 37 százalékos súllyal szerepel a befolyásoló tényezők között.
Az életmód jelentőségének felismerése után a kormány és az Országgyűlés úgy döntött, hogy a népegészségügyi termékadó (neta) 10 százaléka az aktív Magyarország programokra ajánlható fel. Ha ezt minden cég megtenné, akkor 8,5 milliárd forintot lehetne egészségfejlesztő programokra költeni. Maga a felajánlás szó egyébként nem is jó, mert ezt a pénzt a cégeknek mindenképpen be kell fizetniük, de ha egy megfelelő rubrikába egy kis x-et jelölnek, akkor a NAV a pénz beérkezése után a 10%-ot továbbutal az aktív Magyarország programokra- tette hozzá az államtitkár.
Ahhoz, hogy garantáltan jó programokat tudjanak szervezni, egészségügyi és más szakemberekből megalakult a Netabölcsek Tanácsa. A grémium a garancia arra, hogy a befolyó összegeket hatékonyan használják fel. A szervezet két társelnöke Velkey György, a Bethesda Kórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség elnöke, illetve Péter Attila, a Szabadidősport-eseményszervezők Országos Szövetségének az elnöke. Rajtuk kívül vannak tagok a Testnevelési Egyetemről, a Semmelweis Egyetemről, a Kerékpáros Szövetségektől, a vízitúrázóktól és az életmód-orvoslás területéről is. A tanács idáig kétszer ülésezett és 15 program elindításáról döntött. Ezek között vannak olyanok, amelyek azonnal indíthatók és vannak olyanok, amelyek a befolyó pénz arányában kezdhetők el. Ilyen a receptre felírt mozgás program is.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy Svédországban, Új-Zélandon, Angliában például ha valakinek magas vérnyomása kezdődik, akkor a háziorvos nem pirulákat ír, hanem felírja, hogy az illető hetente négyszer menjen el mozogni, úgy, hogy 40 percen keresztül a pulzusa mondjuk 30%-kal a nyugalmi pulzus felett legyen. Ezt szeretnék legalább kísérleti jelleggel elindítani Magyarországon is. (Ilyen program egyelőre csak a XII. kerületben működik, amiről itt lehet részletesen olvasni.) A rendszeres testmozgás ugyanis a legjobb prevenció számos betegség megelőzésére, sőt a kialakult betegségek esetén is gyógyító hatású.