tóth gabi
Tanulmányok támasztják alá, hogy a húslevesnek valóban gyógyító hatása van. Évszázadok óta az egész világon alkalmazzák az őszi influenza tüneteinek enyhítésére. Elkészítési módjában azért országonként van némi különbség, de mindenhol generációk óta esküsznek rá, hogy nagyon egészséges a magyarok kedvence.
Tanulmányok támasztják alá, hogy a húsleves valóban gyógyító hatású, emiatt is alakulhatott ki, hogy évszázados hagyománya van az egész világon az influenza és megfázás kezelésében. Hazánkban szinte nélkülözhetetlen az ünnepi asztalról, legyen szó születésnapról, vagy éppen karácsonyról, vagy csak egy átlagos hétvégéről. Elkészítési módjában azért országonként van némi különbség, de mindenhol generációk óta esküsznek rá, hogy nagyon egészséges. Ezt régóta megfigyelte az emberiség, hiszen az írásos emlékek alapján, mint terápia már a római időkben is alkalmazták. Viszont eredete ennél jóval régebbre nyúlik vissza, mégpedig az ókori Kínába.
Az évezredes megfigyelést ezúttal a tudomány is alátámasztotta méghozzá egy amerikai dietetikus professzor, dr. Coolby Teeman, a Daytona Egyetem oktatója írt hosszú értekezést a húsleves jótékony hatásairól a Conversation nevű folyóiratban. A szakember többek között arról is ír, hogy a megfázás és az influenza szezonban érdemes elgondolkodni azon, hogy van-e tényleges gyógyító ereje vagy csak placebóként szolgál, és pszichológiai előnyökkel jár a betegség alatt. A szakember megerősíti, hogy tanulmányok támasztják alá, hogy az íze kulcsfontosságú a gyógyító tulajdonságai szempontjából. Igen gyakori, hogy a felső légúti betegségben szenvedők nagyon keveset, vagy egyáltalán nem is esznek. Ennek oka, hogy az akut betegségek gyulladásos reakciót váltanak ki, amely csökkentheti az étvágyat. Azonban a húsleves íze növelheti az étvágyat és javíthatja az emésztését. Emellett jótékony hatással van a gyulladt szövetekre is.
Kulcsfontosságú összetevők, friss csirkehús, és a friss zöldségek, így csak az otthon készített változata rejti magában ezeket a jótékony tulajdonságokat.
A leves melege pedig segít abban, hogy fellazítja a légúti megbetegedéseket gyakran kísérő sűrű váladékot. A tanulmányok azt mutatják, hogy a tyúkhúsleves hatékonyabban oldja fel a nyálkát, mint önmagában a forró víz.
A legjobb a házi készítésű, melyet sárgarépával, zellerrel, friss fokhagymával, gyógynövényekkel és fűszerekkel is el lehet készíteni. Egyszóval a tanulmány szerint bizonyítást nyert, hogy a tyúkhúsleves, még ha nem is orvosság, de valóban segít a gyógyulásban. Úgy tűnik, a nagyanyáinknak megint igaza volt.